Nietypowe ułożenie dziecka do porodu

Zazwyczaj około 32. tygodnia ciąży dziecko przyjmuje swoją wyjściową pozycję i najczęściej jest to ułożenie główkowe. Jednak niekiedy dziecko układa się tak, że najlepszym rozwiązaniem jest cesarskie cięcie. Jakie są przyczyny nietypowych ułożeń dziecka?

płód

Nietypowa budowa miednicy – najczęstsza przyczyna

Niektóre kobiety posiadają nieprawidłową budowę macicy kostnej. Bywa, że macica jest zbyt mała lub zbyt długa czy zbyt wąska. Właśnie z tej niestandardowej budowy wynika to, że dziecko ma mało miejsca, aby ułożyć się główkowo czyli tak, jak zwykło układać się 95% dzieci, przyjmuje więc inne pozycje: miednicową (inaczej pośladkową), poprzeczną i skośną.

Inne przyczyny

Poza nietypową miednicą, istnieją inne przyczyny niewłaściwego ułożenia dziecka. Należą do nich: poród przedwczesny (maluch rodzi się, zanim zmienił swoją pozycję na główkową), przegroda macicy, macica dwurożna i inne wady macicy, wielowodzie i małowodzie (przy pierwszym ruchomość dziecka się zwiększa, przy drugim zmniejsza), wiotkość ścian macicy i powłok brzusznych (problem kobiet, które rodziły przynajmniej trzy razy), wodogłowie i inne wady wrodzone dziecka, łożysko przodujące, zbyt krótka pępowina, guzy i mięśniaki macicy, ciąża bliźniacza.

Ułożenie bliźniąt bywa bardzo różne. Czasem dwoje dzieci układa się w pozycji główkowej – kobieta może rodzić naturalnie, czasem pierwsze układa się główkowo, a drugie pośladkowo – również i tu poród może być naturalny. Każde inne położenie dzieci to wskazanie do cięcia cesarskiego.

Komentarze (1)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

karola
2015-06-08 18:57:13

re: Nietypowe ułożenie dziecka do porodu

Ja rodziłam bblizniaki i jedno było ułożone poprzecznie, a drugie skośnie, więc nie było mowy o porodzie naturalnym.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz