Nikomu nie można zabronić bycia rodzicem. Późna ciąża

Halle Berry urodziła swoje pierwsze dziecko w wieku 42 lat. Drugie pięć lat później. Polki też tak chcą - w ostatnich latach aż czterokrotnie wzrosła liczba kobiet, które po 40 roku życia decydują się na pierwsze dziecko. Jak się do tego przygotować? O czym pamiętać w czasie ciąży w dojrzałym wieku?

Monica Bellucci

- Są pacjentki, które przesuwały moment zajścia w ciążę na później. Nie miały partnera, czekały na ustabilizowanie sytuacji materialnej. Pojawiają się w moim gabinecie w wieku czterdziestu-kilku lat. Wtedy przeprowadzam diagnostykę, żeby potwierdzić możliwość posiadania potomstwa. Nikomu nie można zabronić bycia rodzicem – uważa dr n. med. Wojciech Gontarek, ginekolog-położnik Kliniki Demeter w Warszawie.

Statystyki potrafią być bezwzględne. Mając 45 lat, trudno zajść w ciążę. Taką szansę ma tylko 5% kobiet. – W tym wieku parametry hormonalne przesuwają się w kierunku menopauzy, zaczyna brakować własnych komórek jajowych – wyjaśnia specjalista. To może być jedna z podstawowych barier na drodze kobiety do posiadania własnego potomstwa, ale nie jedyna.

Należy liczyć się z zagrożeniami: poronieniem, wadami genetycznymi, przedwczesnym porodem. Zdarza się, że kobieta sygnalizuje wcześniej niezdiagnozowane choroby, na przykład wysokie ciśnienie krwi, cukrzycę, nietolerancję węglowodanów czy choroby serca. Wtedy lekarz kieruje ją do specjalisty, który przygląda się schorzeniom, poznaje ich źródło i szuka rozwiązania.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz