O jak oksytocyna, czyli 15 rzeczy, które warto wiedzieć o hormonie miłości

Poznaj ciekawostki dotyczące tego niezwykłego hormonu, nieodłącznie związanego z ciążą i macierzyństwem.

mama i dziecko

Oksytocyna to hormon wytwarzany w częsci mózgu zwanej podwzgórzem. Kojarzony jest głównie z porodem i z tego względu nazwa ta nieobca jest zapewne większości mam. Nie znaczy to jednak, że występuje on tylko u płci pięknej. Oksytocyna wydziela się bowiem w trakcie aktywności seksualnej, podczas męskiego i kobiecego orgazmu, a także w czasie porodu (stymuluje skurcze macicy) i karmienia piersią (odpowiada za uwalnianie pokarmu z piersi).

Ponadto, jak dowodzą badania, oksytocyna działa uspokajająco, wywołuje uczucie relaksu, a także obniża ciśnienie krwi i blokuje produkcję hormonów stresu. Może również pomóc w złagodzeniu stanów zapalnych i stymulować funkcje metaboliczne, takie jak trawienie i wzrost.

Oksytocyna występuje zarówno w postaci naturalnej (endogennej, wytwarzana jest wówczas przez ludzki organizm) jak i syntetycznej, określanej mianem Pitocinu lub Syntocinonu. Sztuczna oksytocyna jest podawana kobiecie w celu wywołania lub przyspieszenia akcji porodowej, jednakże sposób jej oddziaływania różni się od działania oksytocyny naturalnej. Mimo iż wywołuje ona w organiźmie takie same skutki mechaniczne, to jednak nie prowadzi do takich samych skutków behawioralnych. Oksytocyna syntetyczna nie przenika bowiem przez barierę krew-mózg, co oznacza, że nie może być przetransportowana z ciała do mózgu. W związku z tym nie posiada ona cech "hormonu miłości" (w przeciwieństwie do oksytocyny endogennej) i nie wyzwala uczucia miłości i poświęcenia.

Dalej 15 ciekawostek dotyczących tego niezwykłego hormonu.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz