Objawy ciąży, które potrafią wprawić w zakłopotanie

Gdy kobieta zachodzi w ciążę, dzieje się z jej ciałem wiele cudownych rzeczy, ale także i takie, które są dziwne, a nawet kłopotliwe. Chrapanie jak traktor czy niekontrolowane puszczanie gazów - to tylko niektóre z nich.

objawy ciąży

Upławy

Obfite kleiste białe lub jasnożółte upławy mogą się pojawiać w ciąży i jest to normalne. Dzieje się tak przez wzrost poziomu hormonów i ukrwienia pochwy. Warto stosować cienkie podpaski lub wkładki, by uniknąć kłopotliwej sytuacji. Miej też zawsze przy sobie także chusteczki do higieny intymnej dla ciężarnych.

Koniecznie skonsultuj z lekarzem, jeśli zapach jest nieprzyjemny lub odczuwasz swędzenie. Zielony kolor lub wodniste upławy mogą oznaczać infekcję.

NIetrzymanie moczu

Może się zdarzyć, że przy śmiechu lub kichaniu popuścisz parę kropli moczu. Maluch, który zaczyna naciskać na pęcherz sprawia, że trzymanie moczu może być trudne. Warto częściej odwiedzać toaletę, im dłużej trzymasz mocz, tym większe ryzyko nietrzymania moczu. Warto ćwiczyć mięśnie Kegla, jeśli tego jeszcze nie robisz. Miej przy sobie zapasową bieliznę i wkładki.

Wzdęcia

Praca jelit w ciąży jest spowolniona, wszystkiemu winny jest poziom progesteronu w twojej krwi. Niestety wpływa to na wzdęcia i bolesne skurcze brzucha, a także gazy oraz zaparcia.

Unikaj potraw wzdymających jak brokuły, brukselki, kapusta, kalafior, kukurydza, cebula czy napoje gazowane. Jeśli problem nie ustępuje, porozmawiaj z lekarzem.

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz