OCZAMI POŁOŻNEJ: Manewr Kristellera

Czym jest zabieg Kristellera? Dlaczego budzi tyle kontrowersji? Dlaczego wciąż jest stosowany?

poród

Zabieg Kristellera od lat budzi w świecie położnictwa wiele kontrowersji. Niezmiennie jest przyczyną medialnych dyskusji w kontekście porodów o trudnym przebiegu i obarczonych późniejszymi powikłaniami.

Czym jest zabieg Kristellera?

Zabieg Kristellera to nic innego jak ucisk (wykonywany przez osobę przyjmującą poród) na dno macicy, który jest stosowany w czasie rodzenia się główki lub barków dziecka w sytuacji, kiedy poród niebezpiecznie się przedłuża. Alternatywą dla manewru Kristellera może być zastosowanie próżnociągu.

Trochę historii

Idea stworzenia manewru Kristellera wzięła się prawdopodobnie z potrzeby położników, wynikającej z ich zawodowej praktyki. Celem tego zabiegu było przyspieszenie rodzenia się dziecka w trakcie przedłużających się porodów. Efekt miał być uzyskany dzięki wzmocnieniu siły wypychającej dziecko (poprzez wzrost ciśnienia wewnątrzmacicznego).

Komentarze (3)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
2015-02-07 11:53:46

re: OCZAMI POŁOŻNEJ: Manewr Kristellera

mój gin określa ten zabieg jako barbarzyński i twierdzi,że w tym wieku stosowanie średniowiecznych metod to tobienie krzywdy dziecku i kobiecie.są inne mniej inwazyjne metody a razie problemów cięcie.kobiety które to miały i nic się nie stało niech dziękują Bogu a nie wychwalają wypychanie dziecka jako coś wspaniałego i niezastąpionego...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
2015-02-06 11:35:08

re: OCZAMI POŁOŻNEJ: Manewr Kristellera

Ja również miałam ten zabieg przy porodzie córeczki, ale na szczęście nie było żadnych powikłań ;)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
2015-02-05 21:45:59

re: OCZAMI POŁOŻNEJ: Manewr Kristellera

Ja miałam taki zabieg przy porodzie który u syna zakończył się porażeniem splotu ramiennego typu Erba,i choć minęło już 11 lat pamiętam jakby to było wczoraj nie da się zapomnieć!..............

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz