OCZAMI POŁOŻNEJ: Niezwykła pępowina

Jak jest zbudowana, jakie pełni funkcje i kiedy powstaje? I wreszcie - kiedy należy ją przeciąć? Odpowiedzi udziela położna.

pępowina

O pępowinie słyszał właściwie każdy. To właśnie ona, w czasie każdej ciąży, dosłownie „łączy” każdego maluszka z jego mamą. Równocześnie jest synonimem jedynej w swoim rodzaju, niepowtarzalnej więzi. A jej przecięcie często jest uważane za symboliczne „narodzenie się” dziecka jako osobnego, niezależnego od matki, bytu.

O tym, jakie właściwie funkcje spełnia, kiedy powstaje i jaki jest właściwy czas przecięcia pępowiny, wspomina się już zdecydowanie rzadziej. Warto więc przyjrzeć się kilku mniej znanym faktom i ciekawostkom, związanym właśnie z pępowiną.

Jak zbudowana jest pępowina?

Każda prawidłowo zbudowana pępowina składa się z dwóch tętnic, żyły, galarety Whartona i nabłonka pokrywającego. Galareta Whartona charakteryzuje się właściwościami śluzu co uwidacznia się w zdolności w gromadzeniu wody. To właśnie ona odpowiada za specyficzny, „galaretowaty” wygląd pępowiny. Żyła pępowinowa prowadzi krew od łożyska do dziecka. Tą drogą są dostarczane maluchowi wszystkie niezbędne składniki odżywcze, tlen i hormony. Wokół żyły są, okręcone niczym spirala, dwie tętnice pępowinowe. Niosą one krew ze zbędnymi produktami przemiany materii „w drugą stronę”, czyli od dziecka do łożyska.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz