OCZAMI POŁOŻNEJ: „Podwójne” oczekiwanie

Mało która przyszła mama, spoglądając na dwie kreski na ciążowym teście, bierze pod uwagę możliwość oczekiwania na więcej niż jednego malucha. Wiadomość, że pod jej sercem zamieszkuje dwójka dzieci może być nie tylko niespodziewana, ale i wręcz szokująca.

twins

Podwójna przyszła mama

Szanse na zostanie „podwójną” mamą są w pewnym stopniu uzależnione od rodzaju ciąży bliźniaczej. W przypadku bliźniąt jednojajowych, właściwie nie poznano żadnych czynników czy to zewnętrznych czy to wewnętrznych, które warunkowałyby taką ciążę. W tym wypadku, dziedziczność nie ma żadnego znaczenia, a pojawianie się bliźniąt jednojajowych jest uznawane po prostu za dzieło przypadku.

Inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku bliźniąt dwujajowych. Na ich pojawianie się mogą wpływać różnorodne czynniki. Przede wszystkim, na urodzenie takich dzieci większą szanse mają kobiety, które same są bliźniaczkami, u których w rodzinach już pojawiały się bliźnięta lub które już wcześniej doświadczyły ciąży bliźniaczej. Poza tym, niebagatelne znaczenie na statystyczną częstość pojawiania się bliźniąt dwujajowych mają: wiek matki powyżej 35. roku życia, podejmowanie leczenia przed ciążą w związku z niepłodnością oraz przynależność do rasy czarnej.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz