OCZAMI POŁOŻNEJ: Węzeł gordyjski na pępowinie

Sznur pępowinowy może sprawić sporo problemów. Temat ten pomaga nam oswoić położna.

ciąża

Płód w łonie matki pływa swobodnie w wodach płodowych, zakotwiczony jedynie za pomocą pępowiny, która daje mu życie. Pępowina transportuje do dziecka krew, substancje odżywcze, hormony i inne składniki, które są potrzebne do prawidłowego rozwoju, jest łącznikiem miedzy płodem a łożyskiem. Ma przeciętnie 60 cm długości, ale może być długa, jak i krótka, gruba lub bardzo cieniutka. Nie ma normy, jest to nieprzewidywalne i nie raz zaskakuje.

pępowiny cieniutkie i długie, prawie niezawierające galarety Whartona, która zapobiega uciskowi naczyń krwionośnych znajdujących się w pępowinie. A czasami noworodek ma pępowinę bardzo grubą i twardą od galarety, trudno założyć klem i dla bezpieczeństwa stosuje się aż dwa zaciskacze do pępowiny.

Różnie jest też z wodami płodowymi. Małowodzie powoduje deformacje i trudności w rozwoju dziecka. Jest mu zwyczajnie za ciasno. Wielowodzie oprócz powikłań w rozwoju ciąży, może sprzyjać powstawaniu węzłów na pępowinie i zaburzeniom przy porodzie. Zawsze jest potrzebna równowaga.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz