OCZAMI POŁOŻNEJ: Znieczulenie (nie) na każde życzenie

Zniczulenie porodu - temat niegasnących dyskusji i kontrowersji.

ciąża

Dane Fundacji Rodzić po Ludzku

W ostatnim czasie, duże medialne poruszenie wywołały, opublikowane przez Fundację Rodzić po Ludzku, dane dotyczące dostępności do znieczulenia na życzenie w trakcie porodu.

Wnioski płynące z przytaczanego raportu, niestety, nie wydają się zbyt budujące. Według zawartych w nim informacji, w większości placówek położniczych (około 64 %) rodzące nie mają możliwości otrzymania znieczulenia porodu. Dotyczy to zarówno znieczulenia odpłatnego, jak i obiecywanego w 2012 roku przez resort Bartosza Arłukowicza, znieczulenia bezpłatnego. Według bazy informacyjnej Fundacji, na 402 szpitale aż w 256 rodzące nie mogą skorzystać z tej formy łagodzenia bólu.

Kolejna poruszaną kwestią jest stosowanie w trakcie porodu silnych leków przeciwbólowych. Według przedstawianych danych, przy ich zastosowaniu odbywa się co około piaty poród w Polsce.

Po raz kolejny Fundacja zwraca również uwagę na wciąż drastycznie wzrastający odsetek cięć cesarskich. Obecnie waha się on w granicach od około 40% aż do ponad 80%. Liczby mówią same za siebie.

Do powyższych, dyskusyjnych kwestii, odniosła się również jedna z naszych Czytelniczek, dzieląc się obserwacjami w swoim e-mailu do nas. Poznajcie jego fragmenty na następnej stronie.

Komentarze (1)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

anita
2015-02-20 23:45:15

re: OCZAMI POŁOŻNEJ: Znieczulenie (nie) na każde życzenie

Potwierdzam ! ja osobiscie bylam zwodzona , nikt nie mowil dlaczego znieczulenia mi nie poda . Prosilam o cokolwiek bez odzewu... czulam sie potraktowana jak kawal miesa wiec moze rodzic ,bylam mloda .urodzilam na zywca i szyta takzE bylam bez znieczulenia .lekarz twierdzil ze nie moze mnie znieczulic przy peknieciu 4 stopnia !!! ..myslalam ze umre !!! Uwazam ze wszystko kreci sie wokol limitow i przez to kobiety cierpia .... polska jest daleko za murzynami

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz