Odchudzanie w ciąży - Dlaczego nie wolno tego robić i czym to grozi?

Wiele kobiet martwi się, że w ciąży nadmiernie przybrały na wadze. Niektóre podejmują wtedy decyzję o odchudzaniu.

ciąża

Ciężarna kobieta przybiera na wadze i jest to zjawisko prawidłowe oraz konieczne. Jednak przyrost masy ciała nie powinien być zbyt duży – zazwyczaj waga wzrasta o ok. 20 proc. Zbyt mały albo zbyt duży przyrost może świadczyć o nieprawidłowym przebiegu ciąży. Na wagę składa się m.in. dziecko, powiększona macica, płyn owodniowy, łożysko, powiększenie piersi itp. Poza tym w okresie ciąży kobiecy organizm gromadzi płyny ustrojowe oraz wodę. Tworzy się też tkanka tłuszczowa.

Prof. Longin Marianowski w książce „Od poczęcia do narodzin” tłumaczy, że potrzeby energetyczne ciężarnej kobiety rosną w miarę rozwoju ciąży i pod koniec są przeciętnie o 500 kcal dziennie wyższe niż na początku, co daje około 2500 kcal na dzień. Dodatkowe kalorie zużywane są na potrzeby rosnącego dziecka oraz na wzmożoną przemianę materii. Reakcją na to zwiększone zapotrzebowanie jest poprawa apetytu, a także lepsze wykorzystanie dostarczanych składników odżywczych. Niektóre kobiety martwią się jednak, że w okresie ciąży ich ciało drastycznie się zmienia i chcą za wszelką cenę zatrzymać lub choćby spowolnić przyrost wagi. To zły pomysł. Dlaczego należy wybić go sobie z głowy?

Liczy się jakość posiłków

Zacznijmy od tego, że w ciąży nie należy jeść za dwoje. Kobieta, która spodziewa się dziecka – jeżeli przed ciążą nie miała nadwagi czy niedowagi – w ciągu dziewięciu miesięcy może przytyć 9-12 kilogramów – zależy to od wagi wyjściowej, wzrostu czy kondycji ciężarnej. Nie powinna się jednak bezkarnie objadać. Znacznie ważniejsza jest jakość posiłków od ich ilości. Gdy jednak spodziewająca się dziecka kobieta przesadzi z ilością spożywanych kalorii i zacznie bardzo szybko tyć, może się wystraszyć i podjąć decyzję o odchudzaniu. Szczególnie że nadwaga w ciąży bardzo szkodzi – może doprowadzić do nadciśnienia czy cukrzycy ciężarnych, co jest niebezpieczne i dla kobiety, i dla dziecka.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz