Ogólnopolski cykl spotkań lokalnych dla kobiet w ramach kampanii `Rodzę – Mam prawa`

Według prawa kobiety mogą rodzić w zgodzie z własnymi potrzebami.

dziecko

W ramach kampanii „Rodzę – Mam prawa” Fundacja Rodzić po Ludzku organizuje ogólnopolski cykl spotkań lokalnych dla kobiet. W prawie 100 miejscach w Polsce w jednym tygodniu marca kobiety będą się edukować w zakresie swoich praw i dzielić doświadczeniami.

Wydarzenie jest częścią najnowszej kampanii Fundacji: „Chcemy, żeby kobiety w Polsce wiedziały, że wg prawa mogą rodzić w zgodzie z własnymi potrzebami” mówią jej reprezentantki.

Wg prawa kobieta może wybrać, kto będzie jej towarzyszył w szpitalu. Przygotowany przez nią plan porodu, czyli plan oczekiwań i potrzeb, powinien być wspólnie omówiony z personelem medycznym i wzięty pod uwagę. Wskazane jest, aby położna i lekarz zachęcali kobietę do swobodnej aktywności i poruszania się. Ważne jest również to, aby proponować jej różne metody łagodzenia bólu, wspierać ją emocjonalnie i traktować życzliwie. Po porodzie kobieta i dziecko mogą przez dwie godziny przytulać się do siebie w kontakcie „ciało do ciała”, a potem otrzymywać rzetelne rady dot. karmienia piersią. Co ważne, a często pomijane, położna środowiskowa ma odwiedzić kobietę po porodzie w domu cztery razy, wspierać ją i udzielać pomocnych wskazówek.

W spotach kampanii „Rodzę – Mam prawa” słyszymy: „Nowoczesne Standardy Opieki Okołoporodowej pomagają wrócić do tego, co naturalne i instynktowne, przypominając, że to Ty znasz swoje ciało najlepiej. To samo ciało, które od zawsze potrafiło całować, od zawsze wie, jak urodzić.”

Lokalne Organizatorki z całej Polski w tygodniu 7-13 marca 2016 zaprezentują kobietom w całej Polsce najważniejsze zapisy Standardów Opieki Okołoporodowej, poprowadzą warsztaty oraz zaplanują różne formy aktywności w ramach spotkań. Informacje o wszystkich wydarzeniach pojawią się na stronie www.rodzicpoludzku.pl

Ambasadorką kampanii jest Celina Szwinta, położna i podróżniczka, współautorka bloga www.coztegozedaleko.pl

Kampanię objął patronatem honorowym Minister Zdrowia, Rzecznik Praw Pacjenta oraz Pełnomocniczka Rządu ds. Równego Traktowania. Patroni medialni to Magazyn Dziecko oraz Tygodnik Powszechny.

Osoba do kontaktu: daria.omulecka@rodzicpoludzku.pl

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz