ONZ nagrodziła organizacje działające na rzecz aborcji

Organizacja Narodów Zjednoczonych przyznała organizacjom należącym do Planned Parenthood Federation of America nagrodę Population Award.

narodziny

Nagrody ONZ otrzymały organizacje Guttmacher, Prince Ramsey oraz Save the Child’s Heart. Population Award jest „wyrazem uznania dla osób i instytucji za wybitną pracę mającą na celu zwiększenie świadomości na temat problemów ludnościowych i kontroli populacji”.

Wyróżnienia wręczane są co roku osobom i instytucjom szczególnie zaangażowanym w uświadamianie w dziedzinie praw reprodukcyjnych. Jak poinformowała Ann Starrs, szefowa nagrodzonej Guttmacher, jej organizacja zajmuje się wprowadzaniem zmian w zakresie prawa do aborcji i edukacji seksualnej. Przyczyniła się m.in. do zliberalizowania prawa aborcyjnego w Rwandzie, Meksyku, Kolumbii i Ugandzie oraz do wprowadzenia powszechnej edukacji seksualnej w szkołach.

Instytut Guttmacher został założony 1968 r. i pozostawał częścią Planned Parenthood. Obecnie organizacja jest odrębnym instytutem.

Stany Zjednoczone przekazują rocznie na planowanie rodziny 260 mln dolarów, z czego jedna piąta trafiała do federacji Planned Parenthood. Na mocy decyzji prezydenta Donalda Trumpa, Planned utraciła jednak prawo do finansowania swych działań ze środków publicznych. Tłumaczy się to nawrotem do polityki prezydenta Ronalda Reagana i zatwierdzonego w 1970 r. przez Kongres USA tzw. Dziesiątego Przywileju (Title X). Na jego mocy instytucje planowania rodziny, które aprobują aborcję, nie mogą otrzymywać dotacji z funduszy państwowych.

TW

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz