Ostrożności w ciąży nigdy za wiele

Dbaj o ciążowy brzuszek jak o największy skarb!

ciąża

W ciąży Twój brzuch to Twój skarb. Musisz go wyjątkowo strzec. Nie musisz oczywiście panikować, bo maleństwo jest chronione przez powłoki brzuszne i worek owodniowy. Niemniej ze względu na przeniesienie środka ciężkości ciała w ciąży do przodu i potencjalne zakłócenia równowagi musisz stać się wyjątkowo ostrożna.

Unikaj sportów niosących z sobą ryzyko upadku. Lepiej nie wychodź na spacer zimą, jeśli zauważysz, że nikt jeszcze nie zdążył posypać oblodzonego chodnika piaskiem. Zachowaj rozsądek i zrezygnuj z wysokich obcasów na rzecz wygodnego obuwia na niezbyt dużym podwyższeniu.

Może słyszałaś, ale niezapinanie pasów w samochodzie jest jedną z najczęstszych przyczyn urazów w ciąży. Zatem nie zaniedbuj tego. Prawidłowo zapięty pas nie stanowi zagrożenia. Jego część barkowa powinna przechodzić pomiędzy piersiami, a biodrowa pod brzuchem. Jeśli pas Cię uwiera w szyję lub w ramię, nie przekładaj go sobie niżej, ale zaopatrz się w specjalną, miękką nakładkę i wyreguluj jego wysokość. Jeśli pas nie uciska brzucha, to w razie wypadku po prostu jest gwarancją bezpieczeństwa Twojego i Twojego dziecka.

W ciąży staraj się również nie spać na plecach. Twoja powiększająca się macica, zwłaszcza po 20 tygodniu  ciąży, w tej pozycji jeszcze bardziej uciska na naczynia krwionośne, a to powoduje spadek ciśnienia krwi, utrudniony jej dopływ do mózgu, co w efekcie skutkuje zawrotami i bólami głowy. Staraj się leżeć na boku i wkładaj sobie między nogi zwinięty koc lub specjalną poduszkę, co jeszcze bardziej poprawi Twój komfort.

Podczas letnich upałów pamiętaj także, aby nie dopuścić do przegrzania organizmu. Przebywaj w cieniu, okrywaj głowę, zaopatrz się w wentylator, który schłodzi powietrze w Twoim mieszkaniu, zażywaj kąpieli lub bierz często w ciągu dnia prysznic w letniej wodzie. I znów przypominamy - by krew lepiej krążyła i nie pojawiały się obrzęki - nogi do góry!

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz