Otyłość w ciąży - szkodzi TOBIE i DZIECKU

Jak dodatkowe kilogramy u kobiety ciężarnej mogą zaszkodzić zarówno jej, jak i jej dziecku? Czym grozi otyłość w ciąży?

woman

Internautka Ela wyznaje: „Jestem na początku ciąży i mam olbrzymią otyłość. Marzyłam o dziecku, ale nie wychodziło, zaczęliśmy się starać i bach, za pierwszym razem, a liczyłam, że schudnę przed. Zawsze oscylowałam w okolicach 70 kg, a w tym roku miałam taki wyskok wagi, że aż wstyd. Naczytałam się wszystkiego na ten temat i ze stresu nie jestem w stanie się w pełni cieszyć z ciąży. Teraz staram się jeść bardzo zdrowo, ale boję się, że przytyję więcej niż powinnam i że to zaszkodzi dziecku, utrudni ciążę i poród”.

Bagaż dodatkowych kilogramów kobiecie ciężarnej faktycznie nie służy. Zaszkodzić może również jej dziecku. W jaki sposób?

Odkrycie naukowców

Zacznijmy od tego, że otyłość rodzi problemy już na samym początku, utrudniając zajście w ciążę. Do takiego wnioski doszli australijscy naukowcy, o czym poinformowali na łamach specjalistycznego czasopisma „Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism”. Zdaniem uczonych otyłość powoduje w jajnikach szkodliwe zmiany dla komórek jajowych. „Wiadomo, że otyłość powoduje zmiany w składzie tłuszczów we krwi i nasila stany zapalne w organizmie, co ogólnie źle wpływa na zdrowie. Nasze badania wykazały, że do podobnych zmian dochodzi w płynie pęcherzykowym, co może tłumaczyć, dlaczego otyłe kobiety są bardziej narażone na bezpłodność” – powiedziała prowadząca badania dr Rebecca Robker, cytowana przez PAP.

Co istotne, problemy z zajściem w ciążę u otyłych kobiet mogą wystąpić nawet wtedy, jeśli są one młode i mają regularne cykle miesięczne.

 

Komentarze (1)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

anonimus
2016-01-03 20:47:32

re: Otyłość w ciąży - szkodzi TOBIE i DZIECKU

Ja znam kobietę, której lekarze kazali schudnąć, a ona zamiast schudnąć zaszła w ciążę i urodziła bliźniaczki ważące niecałe 600gram. Jedna zmarła, druga chyba ma jelita na wierzchu(albo chodzi o tą pierwszą). Ale ona ważyła grubo ponad 100 kg.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz