Papież Franciszek: wszyscy księża mogą rozgrzeszać z aborcji

Aborcja została zaliczona do tak zwanych grzechów zastrzeżonych i nie każdy ksiądz miał prawo do udzielenia z niej rozgrzeszenia. Franciszek nadał wszystkim kapłanom władzę rozgrzeszania osób, które popełniły aborcję.

Franciszek - pape

Na zakończenie Roku Miłosierdzia  (trwał od 8 grudnia 2015 r. do 20 listopada 2016 r.) Franciszek postanowił, że udzielone wszystkim kapłanom tylko na czas tego roku uprawnienie do rozgrzeszenia z grzechu aborcji będzie utrzymane, czyli przedłużone w czasie.

W liście „Misericordia et misera”, opublikowanym dzień po zamknięciu obchodów Roku Świętego Miłosierdzia, papież podkreślił, że spowiedź musi ponownie odnaleźć swoje centralne miejsce w życiu chrześcijańskim.

"Z powodu tego wymagania, aby żadna przeszkoda nie stała pomiędzy prośbą o pojednanie a Bożym przebaczeniem, udzielam od tej pory wszystkim kapłanom, na mocy ich posługi, władzy rozgrzeszania osób, które popełniły grzech aborcji. To, czego udzieliłem w sposób ograniczony na okres jubileuszu zostaje obecnie przedłużone w czasie, niezależnie od jakichkolwiek przeciwnych rozporządzeń. Chciałbym podkreślić z całą mocą, że aborcja jest grzechem ciężkim, ponieważ kładzie kres niewinnemu życiu. Jednakże z równą siłą mogę i muszę stwierdzić, że nie ma żadnego grzechu, którego nie mogłoby objąć i zniszczyć Boże miłosierdzie, gdy znajduje serce skruszone, które prosi o pojednanie się z Ojcem. Niech więc każdy kapłan stanie się przewodnikiem, wsparciem i pociechą, towarzysząc penitentom na tej drodze specjalnego pojednania" – napisał Franciszek .

"Niech więc każdy kapłan stanie się przewodnikiem, wsparciem i pociechą, towarzysząc osobie przystępującej do sakramentu spowiedzi na tej drodze specjalnego pojednania z Bogiem" – zaapelował papież.

tw

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz