Zażywasz paracetamol w ciąży, twoja córka może mieć problemy z płodnością

Badania pokazują, że zażywanie paracetamolu w czasie ciąży może ograniczać płodność narodzonego potomstwa.

rodzina u ginekologa

Przeanalizowano trzy niezależne badania na gryzoniach, u których stwierdzono zmiany rozwoju układu rozrodczego u córek samic, którym w czasie ciąży podawano paracetamol. Wskutek tych zmian może dochodzić do upośledzenia płodności w dorosłym życiu, także w przypadku ludzi.

Zespół dr. Davida Kristensena ze Szpitala Uniwersyteckiego w Kopenhadze wyjaśnia, że skutki działania pewnych substancji zażywanych w czasie ciąży nie muszą się ujawniać od razu, dając o sobie znać dopiero na późniejszych etapach życia.

U gryzoni i ludzi samice rodzą się z określoną rezerwą jajnikową - liczbą niedojrzałych komórek jajowych, potencjalnie gotowych do zapłodnienia po osiągnięciu dojrzałości. Okazało się, że gdy gryzonie wystawiano na oddziaływanie stężeń paracetamolu, będących odpowiednikiem dawek dozwolonych dla kobiet w ciąży, rodziły się samiczki z niższą rezerwą. Oznacza to, że w dorosłości ich szanse na reprodukcję będą mniejsze, zwłaszcza w starszym wieku.

Nie są to poważne upośledzenia płodności, ale niepokój budzi fakt, że wyniki z trzech różnych laboratoriów niezależnie pokazały, że paracetamol może zaburzać żeńskie zdolności rozrodcze.

Duńczycy zamierzają kontynuować badanie zależności między zażywaniem paracetamolu przez kobietę w ciąży a problemami z płodnością u urodzonych przez nie dzieci.

tw

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz