Pępowina dwunaczyniowa - czy może zagrażać dziecku?

Prawidłowo zbudowana pępowina składa się z trzech naczyń. Dwunaczyniowa pępowina to bardzo rzadkie zjawisko.

Pępowina dwunaczyniowa

Płód w łonie matki pływa swobodnie w wodach płodowych, zakotwiczony jedynie za pomocą pępowiny, która daje mu życie. Pępowina transportuje do dziecka krew, substancje odżywcze, hormony i inne składniki, które są potrzebne do prawidłowego rozwoju, jest łącznikiem między płodem a łożyskiem. Ma przeciętnie 60 cm długości, ale może być długa, jak i krótka, gruba lub bardzo cieniutka. Nie ma normy, jest to nieprzewidywalne i nie raz zaskakuje.

Są pępowiny cieniutkie i długie, prawie niezawierające galarety Whartona, która zapobiega uciskowi naczyń krwionośnych znajdujących się w pępowinie. A czasami noworodek ma pępowinę bardzo grubą i twardą od galarety, trudno założyć klem i dla bezpieczeństwa stosuje się aż dwa zaciskacze do pępowiny.

Różnie jest też z wodami płodowymi. Małowodzie powoduje deformacje i trudności w rozwoju dziecka. Jest mu zwyczajnie za ciasno. Wielowodzie oprócz powikłań w rozwoju ciąży, może sprzyjać powstawaniu węzłów na pępowinie i zaburzeniom przy porodzie. Zawsze jest potrzebna równowaga.

Prawidłowo zbudowana pępowina składa się z trzech naczyń: jednej żyły doprowadzającej składniki odżywcze i tlen do organizmu dziecka i dwóch tętnic, które odprowadzają dwutlenek węgla i produkty przemiany materii płodu z powrotem do łożyska i krwi matki. Czasem się zdarza, że pępowinę tworzą tylko dwa nacznyia - jedną żyłą i jedna tętnica. Mówimy wtedy o pępowinie dwunaczyniowej.

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz