PIERWSZA CIĄŻA - jak najlepiej się do niej przygotować?

Planujesz dzidziusia? Przeczytaj, jak najlepiej przygotować się do pierwszej ciąży.

ciąża

„Ciąża kojarzy się z radosnym, pełnym nadziei oczekiwaniem, którego ukoronowaniem jest poród zdrowego dziecka. Ale bywa też okresem niepokoju czy wręcz strachu. Jakże często bezzasadnego! Dzisiaj kobiety mogą oczekiwać na poród bez obawy o życie swoje i dziecka, lęków będących udziałem poprzednich pokoleń” – pisze prof. Longin Marianowski w poradniku „Od poczęcia do narodzin”.

Aby okres oczekiwania na narodziny dziecka przebiegał w harmonii i nie dostarczał zmartwień, do ciąży warto się dobrze przygotować. Dzięki temu prostszy będzie również poród i łatwiej odzyskasz formę, gdy maluch pojawi się na świecie. Pamiętaj, że świadome planowanie macierzyństwa to także minimalizowanie ryzyka powikłań ciąży i przyszłych problemów zdrowotnych twojego dziecka. Zatem od czego zacząć?

Niektórzy eksperci radzą, aby przygotowania rozpocząć nawet rok wcześniej. Faktem jest, że kilkumiesięczny zapas, zanim będziesz w błogosławionym stanie, jest bardzo rozsądny. Jeśli bierzesz pigułki antykoncepcyjne, powinnaś je odstawić co najmniej na trzy miesiące przed planowanym poczęciem.

 

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz