Pierwsza ciąża po 30. Czego się spodziewać?

Czasy, kiedy kobieta 25-letnia musiała tłumaczyć się z tego, że jeszcze nie ma dzieci, już się skończyły.

Test ciążowy

Coraz więcej z nas decyduje się na pierwsze dziecko dopiero po trzydziestce. Studiujemy, czasem dwa kierunki albo na studiach podyplomowych, nieco później wychodzimy za mąż, by decyzję o wyborze tego jedynego móc podjąć bardziej świadomie i dojrzale, wyjeżdżamy za granicę, żeby się trochę dorobić. Siłą rzeczy i warunki, i czas i motywacja do posiadania dziecka, pojawiają się u nas zdecydowanie później, niż u dziewczyn dokonujących życiowych wyborów jedno, dwa pokolenia wcześniej.

Czego spodziewać się od naszego organizmu w tej troszkę późniejszej ciąży? Jak wiek wpływa na naszą kondycję i samopoczucie? Jak radzić sobie z ewentualnymi dolegliwościami?

 

Komentarze (1)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

LeeLoo
2013-04-27 23:32:04

re: Pierwsza ciąża po 30. Czego się spodziewać?

Mam 32 lata i niedługo urodzę swoje pierwsze dziecko. Moja ciąża przebiega bardzo dobrze: żadnych nudności, mdłości, bóli. Jedynie częściej chodzę "siusiu", szybciej sie męczę a około 6 miesiąca zaczęły mi bardzo puchnąc nogi. Poza tym OK, oby poród przebiegł równie gładko :)) Polecam rodzicielstwo po 30, kiedy to jesteś juz zdecydowaną, pewną siebie kobietą z ugruntowana pozycją zawodową. dzięki temu czujesz się bezpieczniejsza, masz doświadczenie i możesz spraw ... dzić się w nowej roli. Czytaj więcej...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz