Szok! Rodząca miała 1,3 promila alkoholu we krwi, jej nowo narodzone bliźnięta jeden promil

Lekarze z porodówki w Tomaszowie Mazowieckim powiadomili policję o swojej pijanej w sztok pacjentce, która urodziła pijane dzieci.

ciężarna kobieta z kieliszkiem wina

Rzecznik Praw Dziecka wystąpił niedawno z kontrowersyjnym pomysłem – umieszczania ciężarnych alkoholiczek w ośrodkach leczenia uzależnień na przymusową terapię. Niestety, życie podsuwa mu argumenty, że być może ma słuszność. Lekarze z porodówki w Tomaszowie Mazowieckim powiadomili policję o swojej pijanej w sztok pacjentce, która urodziła pijane dzieci. Na jej zeznania trzeba było poczekać do chwili wytrzeźwienia…

40-letnia kobieta trafiła na porodówkę w ubiegły weekend. Podczas porodu miała ponad 1,3 promila alkoholu we krwi. Jej stan upojenia bardzo utrudniał akcję. Na świat przyszły bliźniaki-wcześniaki, we krwi miały promil alkoholu. Ich stan jest już na szczęście stabilny.


Na początku września Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka wystąpił do prezydenta RP z projektem ustawy. W jednym z punktów przewiduje na przykład ustanowienie adwokata dla nienarodzonego dziecka. On reprezentowałby dziecko w sądzie. Jeśli sąd obawiałby się, że matka swoim nałogiem narazi dziecko na niebezpieczeństwo, wówczas kierowałby ją na leczenie. W niektórych przypadkach, w myśl propozycji Michalaka, kobieta kierowana byłaby przymusowo. Środowiska kobiece oburzyła propozycja Rzecznika. Problem pijanych ciężarnych matek pozostaje jednak nierozwiązany.


Według Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, co roku w Polsce rodzi się ok. 9 tys. dzieci, które cierpią na zaburzenia rozwoju, które powstały na skutek kontaktu z alkoholem w czasie życia płodowego. We wrześniu był obchodzony Światowy Dzień FAS (alkoholowy zespół płodowy). Prawdopodobnie dzieci matki z Tomaszowa Mazowieckiego też będą cierpiały na FAS. Rodzina korzystała z opieki społecznej. Teraz 40-latka odpowie przed sądem. Za narażenie dzieci na niebezpieczeństwo utraty zdrowia lub życia, może grozić jej kara do 5 lat pozbawienia wolności.


Supermamy, czy Waszym zdaniem ciężarne alkoholiczki powinny być poddane przymusowemu leczeniu?

wsz

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz