Planujesz ciążę? Przyjrzyj się bacznie... swojej macie do ćwiczeń

Może się okazać, że ten jeden szczegół sprawi, że nie będziesz mogła zajść w ciążę.

płodność

Wiele kobiet, które zaczynają myśleć o dziecku (nawet e, które nie pałają miłością do sportu) podejmują aktywność fizyczną. Ćwiczenia przed i w trakcie ciąży wspomagają płodność i pomagają lepiej przejść ciążę i poród, a także wrócić szybciej do formy po porodzie. Oczywiście wszytko w umiarze. Jednak okazuje się, że regularne ćwiczenia mogą doprowadzić nawet do niepłodności, ale nie o sam sport chodzi. 

Czy nadmiar sportu może zaszkodzić płodności? Więcej >>>

Badacze z Harvardu, Uniwersytetu Duke i Uniwersytetu Michigan przebadali próbki moczu 211 kobiet, które miały zostać poddane procedurze in vitro. Przebadano mocz pacjentek na obecność różnych chemikaliów (3 rodzaje PFR) i okazało się, że w ich moczu wykryto od 80% do 94% tychże substancji. Jednocześnie okazało się, że u pań, u których wykryto tak wysoki poziom chemikaliów szansa na zajście w ciążę spada aż o 41% (możliwość zapłodnienie spadła o 10%, a 31% mniej prawdopodobna jest właściwa implantacja zarodka), natomiast szansa na donoszenie i urodzenie żywego dziecka spadła aż o 38%.

Skąd u kobiet tak wysokie stężenie PFR? Takie środki chemiczne używane są do produkcji niepalnych mebli i... mat na siłownię. Warto także zwrócić uwagę na inne produkty na bazie powszechnie stosowanpianki poliuretanowej i rozważyć zakup produktów bez takich środków  chemicznych.

Naukowcy zwracają uwagę na fakt, że w badaniu wzięły udział kobiety mające problemy z płodnością i nie zostały uwzględnione wszystkie inne czynniki. Choć wyniki nie dostarczają jednoznacznych dowodów sugerują, by planując dziecko szczególnie zwracać uwagę na to, z czym obcujemy każdego dnia i co wdychamy.

Wyniki badan opublikowane w "Endocrine Disruptors" sugerują także, że ekspozycja PFR może wiązać się z mniejszą ruchliwością plemników, co oczywiście także wpływa na możliwość zapłodnienia.

db

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz