Poród na przestrzeni dziejów - nie chciałabyś rodzić sto lat temu!

Proponujemy cofnięcie się w czasie i zobaczenie, jak poród wyglądał kilka wieków temu. Jak dawniej rodziły kobiety, kto im asystował, kiedy wykonywano cięcie cesarskie i czy sam poród był bezpieczny dla matki i dziecka.

a

Ciąża bez baby shower

Dziś kobiety w czasie ciąży urządzają przyjęcia z tej okazji, a goście przynoszą prezenty dla dziecka. Wiele przyszłych mam czuje się wyjątkowo przez całe 9 miesięcy i lubi podkreślać swój brzuszek. Kobiety w dawnych czasach nie miały testów ciążowych, a o tym, że są w odmiennym stanie, dowiadywały się po takich objawach, jak nudności, brak okresu przez kilka miesięcy, powiększający się brzuch. Lekarze natomiast stwierdzali ciążę dopiero po ruchach dziecka.

Kobiety podchodziły do swojej ciąży z pewną rezerwą. Liczne choroby, częste infekcje, słabe dbanie o higienę przyczyniały się do dużej ilości poronień. Donoszenie ciąży i urodzenie dziecka to nie były częste przypadki. Kobiety umierały w czasie porodu lub na skutek krwotoków po nim. Śmiertelność noworodków była również bardzo duża.

Komentarze (1)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Ania.
2015-03-29 14:37:39

re: Poród na przestrzeni dziejów - nie chciałabyś rodzić sto lat temu!

Witam, Pani Małgorzato, po przeczytania artykułu jestem bardzo zaskoczona. Pomimo iż jest bardzo ciekawy i zawiera dużo trafnych informacji, to nie do końca mogę się z Panią zgodzić. W artykule zapomniała Pani wspomieć o kobietach żyjących w krajach trzeciego świata itd. Tam, życie kobiet nie zmienia się na przestrzeni dziejów..tak kobiety nadal rodzą w fatalnych warunkach, muszą iść wiele dni o własnych siłach do szpitala aby uzyskać jaką kolwiek pomoc. Kobiety w zaawan ... sowanej ciąży koczują pod "szpitalem" wiele godzin, aby móc wejść do środka, tam ciągle brakuje miejsc i wyspecjalizowanych lekarzy do pomocy. Na ten temat można rozmawiać bardzo długo. Tego komentarza nie piszę po to, oby Panią urazić, tylko dlatego aby uświadomić społeczeństwu i przyszłym mama, że mają wiele szczęścia, że żyją w takim a nie innym kraju. Jest mi bardzo przykro czytając ten artykuł, że tak mało ludzi pamięta o krajach trzeciego świta, o ludziach gdzie życie na przestrzeni dziejów niewiele się zmienia... Czytaj więcej...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz