PORÓD: Państwowy szpital VS prywatna klinika

Kobieta rodzić może już nie tylko w państwowym szpitalu, ale również w domu czy prywatnej klinice. Co warto rozważyć przed podjęciem decyzji?

ciąża

Na pytanie, gdzie poród będzie dla kobiety łatwiejszy, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Są zarówno przeciwnicy, jak i zwolennicy rodzenia w szpitalu państwowym czy w prywatnej klinice. Dlatego oba przypadki warto gruntownie przeanalizować zanim dojdzie do rozwiązania.

W szpitalu na koszt państwa

Zdecydowana większość Polek decyduje się na poród w publicznym szpitalu, głównie ze względu na refundację z Narodowego Funduszu Zdrowia. Przyszła mama nie musi płacić za pobyt w lecznicy, opiekę nad nią i jej dzieckiem, wyżywienie, lekarstwa i inne materiały medyczne czy odebranie porodu. Karta Praw Pacjenta gwarantuje również obecność bliskiej osoby – np. małżonka – w czasie rozwiązania. Za to również nie trzeba płacić. „Rodziłam w państwowym szpitalu i było w porządku. Nie ja pierwsza i nie ostatnia. Raczej nie wydałabym kilku tysięcy złotych na poród, który dla kobiety jest naturalny. Przecież to nie żadna skomplikowana operacja. Moim zdaniem negatywne opinie o poradach w szpitalach są mocno przesadzone” – twierdzi internautka Ania. Tutaj natomiast publikujemy list naszej Czytelniczki, która uważa, że poród w polskim szpitalu to horror.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz