Pośpiewaj mi Mamo, pośpiewaj mi Tato

Człowiek najpierw słyszy świat zewnętrzny, a dopiero potem może go zobaczyć na własne oczy. Fakt ten uwzględnili twórcy niezwykłego, niekomercyjnego projektu dla dzieci i rodziców, realizowanego przez Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu.

mama

W szóstym miesiącu ciąży dziecko otwiera oczy i reaguje na światło. Czasem nawet odwraca się od jego źródła lub zasłania dłońmi oczy, gdy światło jest zbyt intensywne, mimo że od świata zewnętrznego oddziela malucha ciało matki. Na dokładniejsze poznawanie otoczenia musi jednak poczekać do porodu. Ale już po dwudziestym tygodniu ciąży dziecko słyszy, a z upływem czasu rozpoznaje głos mamy i inne dźwięki - szczekanie psa, sygnał karetki pogotowia, a także muzykę. Tak więc człowiek najpierw słyszy świat zewnętrzny, a dopiero potem może go zobaczyć na własne oczy.

Później, po porodzie używa wszystkich zmysłów, by porozumiewać się z innymi, uczy się języka. Ojczystym będzie tylko ten z języków, którym rozmawiano z dzieckiem w pierwszym okresie życia. Jeśli więc rodzice zaczną komunikować się ze swoim maleństwem nie tylko poprzez słowo czy gest, lecz także poprzez śpiew, jeżeli będą to robić jeszcze podczas ciąży, a potem w pierwszych latach życia – śpiew, muzyka staną się częścią języka ojczystego małego człowieka. I to tym elementem języka, którym najłatwiej można przekazać emocje.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz