Poziom TSH w ciąży ma wpływ na stan płodu - badaj tarczycę!

Dowiedz się, jak działanie tarczycy wpływa na nienarodzonego maluszka.

tsh

Tarczyca to gruczoł, który znajduje się pod krtanią w przedniej części szyi. Ten mały organ ma duży wpływ na organizm człowieka. Gruczoł ten odgrywa ważną rolę na każdym etapie życia człowieka, także życia płodowego, dlatego niezwykle ważne jest, by ciężarną miała tarczyce pod kontrolą. Odpowiedni poziom hormonów tarczycy warunkuje zdrowy rozwój mózgu, układu kostnego i obwodowego układu nerwowego. Reguluje on także wszelkie przemiany energetyczne oraz temperaturę ciała dziecka.

Dlatego, jeśli planujesz ciążę lub spodziewasz się dziecka, warto sprawdzić, czy twoja tarczyca jest zdrowa. Zarówno niedoczynność jak i nadczynność tarczycy nieleczone mogą być groźne szczególnie w ciąży, gdyż mogą niekorzystnie wpływać na stan płodu.

Jakie są zadania tarczycy?

Tarczyca wytwarza i wydziela do krwi hormony: trójjodotyroninę (T3) i tyroksynę (T4), które sterują przemianą materii we wszystkich narządach i tkankach organizmu. Oddziałując na przemianę materii i funkcję różnych komórek, hormony tarczycowe odgrywają ogromną rolę w pracy układu pokarmowego, serca, mięśni i układu nerwowego. Prawidłowy poziom hormonów ma znacznie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz