Zastanawiasz się, czy nie za późno na dziecko?

Wiele kobiet w okolicy 35. roku życia słyszy, że "zegar biologiczny tyka" i że "najwyższy czas na dziecko". Sprawdź, co mówią najnowsze badania.

Późne macierzyństwo

Mimo że nikomu nic do tego, czy i kiedy planujesz dziecko, społeczeństwo bacznie się przygląda i wyczekuje, kiedy zostaniesz mamą. Wiele pań odkłada czas założenia rodziny na "po 30-tce". Powody są różne m.in. brak partnera, kariera, lęk przed samotnością. Wiele kobiet dopiero w bardzo dojrzałym wieku dochodzi do przekonania, że jest gotowa na dziecko. Choć przyszłe mamy przestrzega się przed zwlekaniem z macierzyństwem (lekarze, twierdzą, że rośnie wtedy ryzyko urodzenia dziecka z zespołem Downa lub innymi chorobami genetycznymi), najnowsze badania wskazują, że późne macierzyństwo wcale nie musi być takie złe.

Uniwersytet Południowej Kalifornii opublikował na łamach Journal of the American Geriatrics Society swoje badania dotyczące wpływu późnej ciąży na pracę mózgu. Naukowcy zbadali 830 kobiet w wieku menopauzalnym, żeby sprawdzić, jaki wpływ na pracę mózgu ma późne macierzyństwo. Okazało się, że hormony, które organizm kobiety produkuje w czasie ciąży, zmieniają funkcjonowanie mózgu. Jak wykazały badania, kobiety, które rodzą dziecko po 35. roku życia, mają mniejsze kłopoty z pamięcią, niż panie, które zostały mamami znacznie wcześniej!

Panie, które badano, zostały poddane serii testów pamięciowych. Jak się okazało kobiety, które urodziły pierwsze dziecko po 24. roku życia, lepiej radziły sobie z rozwiązywaniem problemów i ich argumentowaniem. Kobiety, które urodziły między 15 a 24. rokiem życia, mają ogólnie słabsze zdrowie i gorsze funkcje kognitywistyczne (a więc te zdolności poznawcze związane z percepcją, pamięcią, rozumowaniem, logiką), gdy skończą czterdziestkę.

Natomiast mamy, które ostatnie dziecko urodziły po 35. roku życia miały lepszą pamięć słowną. Okazuje się, że późna ciąża oznacza większą sprawność umysłową, psychiczną na starość, czego przyczyną jest gwałtowny wzrost hormonów „ciążowych” – twierdzą naukowcy. To nie wszytko! Naukowcy odkryli, że kobiecy mózg pracuje lepiej, jeśli kobieta urodzi co najmniej dwoje dzieci.

- Z badania wynika, że funkcjonalne zmiany w mózgu zachodzące pod koniec ciąży mogą stanowić ochronę przed spadkiem funkcji poznawczych – twierdzi Roksana Karim, kierownik zespołu badawczego.

Coraz więcej kobiet po 45. roku życia zachodzi w ciążę. Czy to moda na geriatryczne macierzyństwo? >>>

db

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz