Prawa po poronieniu krok po kroku

Bez względu na moment utraty ciąży masz prawo zarejestrować swoje dziecko w Urzędzie Stanu Cywilnego (USC), zorganizować mu pochówek, przejść na skrócony urlop macierzyński (56 dni) i odebrać zasiłek pogrzebowy (4000 złotych).

kobieta rozpacz

Dowiedz się, jak skorzystać z praw po poronieniu i martwym urodzeniu.

Skorzystanie z praw po poronieniu – to warto wiedzieć na początek

Skorzystanie z należnych praw jest możliwe bez względu na moment poronienia (nawet wtedy, gdy miało miejsce na wczesnym etapie ciąży). Aby zarejestrować dziecko, przejść na skrócony urlop macierzyński i ubiegać się o zasiłek pogrzebowy konieczne jest jednak odebranie ze szpitala karty martwego urodzenia. Do samego pochowania dziecka wystarczy wystawiona przez szpital karta zgonu (dokument nie uprawnia do skorzystania z innych praw).

Warto zdawać sobie sprawę, że do wydania karty martwego urodzenia niezbędne jest określenie płci dziecka. W przypadku poronień do ok. 16. tygodnia jej ustalenie może być niemożliwe jedynie na podstawie badań organoleptycznych. W takim przypadku rodzice mogą wykonać genetyczne badanie płci.

Co zrobić krok po kroku, żeby skorzystać z należnych po poronieniu praw?

Krok 1: Poinformuj personel szpitala o chęci skorzystania z praw

Lekarz powie Ci, czy udało się określić płeć, czy konieczne będzie wykonanie badań DNA. Jeśli płeć dziecka nie została ustalona, poproś o zabezpieczenie materiału w soli fizjologicznej.

Jeśli do poronienia doszło w domu, materiał z poronienia należy zabezpieczyć samodzielnie (umieszczając w sterylnym pojemniku i zalewając solą fizjologiczną) i jak najszybciej udać się do szpitala. W placówce personel odnotuje, że doszło do poronienia i wyda dokumenty – kartę martwego urodzenia po realizacji badań DNA.

Możesz też zdecydować się wyłącznie na organizację pogrzebu (na podstawie karty zgonu) lub pozostawienie tkanek dziecka w szpitalu.

Krok 2: Jeśli płeć dziecka nie została określona, zleć genetyczne badania płci w prywatnym laboratorium

Jeśli płeć Twojego dziecka została ustalona w szpitalu, możesz pominąć ten krok. Jeśli nie – powinnaś wypożyczyć ze szpitala materiał poronny i zlecić realizację badania genetycznego w laboratorium prywatnym. To badanie nie jest refundowane, a jego koszt to ok. 400 złotych. Do badania można przekazać materiał zabezpieczony w soli fizjologicznej lub bloczek parafinowy. Czas oczekiwania na wynik zależy od wybranego laboratorium, niektóre wykonują je w ciągu kilku dni roboczych.

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz