Premia za szybkość przy narodzinach drugiego dziecka

Minister Elżbieta Rafalska rozważa wprowadzenie zachęty, która miałaby skłaniać rodziców do szybszej decyzji o narodzinach drugiego dziecka. Będzie to premia za szybkość.

ciaza drugie dziecko

Według danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w styczniu urodziło się w Polsce ponad 34 tys. dzieci, czyli tyle samo, ile rok wcześniej.

- Od dawna kusi mnie wprowadzenie zachęty, która skłaniałaby rodziców, by szybciej podejmowali decyzję o narodzinach drugiego dziecka. Nad takim rozwiązaniem chcielibyśmy pracować - poinformowała minister Rafalska.

Szwecja wprowadziła już taką „premię za szybkość”. Jeśli kolejne dziecko urodzi się w ciągu 30 miesięcy od urodzenia poprzedniego, matka może wydłużyć urlop rodzicielski nawet o rok.

- Uważam, że należy przeanalizować taką formę zachęty jednak stoję na stanowisku, że polityka państwa powinna uwzględniać silne zróżnicowanie potrzeb rodzin i dysponować szeroką gamą rozwiązań, z których każda rodzina mogłaby korzystać na miarę swych potrzeb - wyjaśnia szefowa MRPiPS.

Według niej, największą zachętą do posiadania większej liczby dzieci będzie program Mieszkanie+, dzięki któremu poprawiona ma zostać dostępność wynajmu mieszkań o niewysokim czynszu.

Minister inwestycji i rozwoju, Jerzy Kwieciński, wylicza, że obecnie trwa budowa dwóch tysięcy mieszkań, a budowa kolejnych 15 tys. jest na etapie przygotowań. Jak ocenia, dojście do 100 tys. będzie wynikiem, który pomoże ożywić program mieszkaniowy.

TW

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz