Prenatalne badania diagnostyczne: fetoskopia

Świat medycyny umożliwia coraz dokładniejsze sprawdzenie stanu zdrowia nienarodzonego dziecka.

fetoskopia

Diagnostyczne badania prenatalne są coraz dokładniejsze, dzięki czemu można sprawdzić stan nienarodzonego dziecka, a co za tym idzie wyleczyć maluszka, zanim jeszcze pojawi się na świecie. Jednym z takich badań jest fetoskopia, czyli biopsja tkanek płodu. Należy ono do inwazyjnych badań prenatalnych i należy je wykonywać tylko i wyłącznie, jeśli istnieją ku temu przesłanki.

Więcej o nieinwazyjnych badaniach prenatalnych >>>

Wskazaniem do fetoskopii jest podejrzenie co do poważnych wad genetycznych lub chorób płodu. Wskazaniem może być wiek matki powyżej 35. roku życia, nieprawidłowości wykazane podczas badania USG, choroby genetyczne w rodzinie ojca lub matki, a także posiadanie już dziecka lub dzieci z wadami genetycznymi.

Jak wygląda badanie?

Badanie to najlepiej wykonać między 18. a 20. tygodniem ciąży, ale istnieją także inne możliwości. Musi się ono jednak odbyć nie wcześniej niż w tygodniu 16. i nie później niż w 25.

Skóra ciężarnej jest nasmarowana środkiem odkażającym, stosowane jest także znieczulenia miejscowe. Po wykonaniu niewielkiego nacięcia, przy użyciu aparatu USG do macicy wprowadza się endoskop. Oprócz tego, że lekarz może dokładnie obejrzeć płód i płyn owodniowy, może także pobrać próbki krwi lub tkanki płodu, czy łożyska. Za pomocą tego badania można dostrzec również wady twarzy, kończyn lub ciała.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz