Rekordowa polska rodzina - 16 dzieci. Prezydent odznaczył wielodzietne matki

Mają po kilkanaścioro dzieci. Dostały Złote i Srebrne Krzyże Zasługi.

big family

Prezydent wręczył Złote Krzyże Zasługi Krystynie Łukanowskiej – mamie trzynaściorga dzieci oraz Grażynie Nelec – mamie szesnaściorga dzieci. Natomiast Srebrne Krzyże Zasługi odebrały Irena Bylicka – mama ośmiorga dzieci, Bożena Pietras – mama pięciorga dzieci, Maria Szkodzińska – mama czternaściorga dzieci, Anna Wardak – mama dziesięciorga dzieci.

Grażyna Nelec jest mamą 8 chłopców i 8 dziewczynek. Najstarsze dziecko jest wieku 25 lat, najmłodsze ma 3 miesiące.

- Przy takiej liczbie dzieci zdarza się je mylić, ponieważ niektóre są do siebie bardzo podobne. Gdy córki stoją odwrócone tyłem, obie mają długie włosy i nie wiem która to która, wtedy je po prostu pytam – przyznaje Sławomir Nelec.

Prezydent zwracając się do odznaczonych matek powiedział: -Nie ma Polska większego dobra niż polskie matki, które wychowują dzieci, które dbają o dom, które troszczą się o to, by tradycja była przechowywana i przekazywana z pokolenia na pokolenia, dzięki którym Polska przetrwała 123 lata zaborów.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej, Elżbieta Rafalska, stwierdziła: - Rząd stara się prowadzić politykę wspierania rodzin, m.in. przez program "500 plus". Ale kwestia materialna to jedna rzecz. Dla nas było ważne, żeby rodzina wielodzietna, przez lata niedoceniana, tak często stygmatyzowana, dzisiaj wysoko podniosła głowę, miała prawo do godności większej niż ktokolwiek inny, bo ponosi zwielokrotniony trud wychowywania. I mam nadzieję, że tak się staje, że to jest rodzina, która jest najbardziej kochana i doceniana.

TW

Komentarze (4)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
2018-02-21 11:22:11

Co to za wyroznienie dla matki ktora ma 5 dzieci . U mnie jest 10 rodzenstwa i zadnego wyroznienia nikt nie dostsl

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Ruda
2018-02-16 13:03:55

To ja dla mojej mamy poproszę order za wychowanie naszej siódemeczki

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz