Od stycznia 2017 nie tylko ginekolog może prowadzić ciążę w ramach NFZ

Możesz wybrać, kto będzie prowadził twoją ciążę i możesz zdecydować się na położną.

prowadzenie ciąży u położnej

Zgodnie ze standardami opieki okołoporodowej prowadzącym ciążę może być lekarz specjalista w dziedzinie położnictwa i ginekologii, lekarz ze specjalizacją I stopnia w dziedzinie położnictwa i ginekologii, lekarz w trakcie tej specjalizacji lub położna. Jest to zawarte również w ustawie o zawodach pielęgniarki i położnej. Jednak do tej pory NFZ nie pokrywał prowadzenia ciąży w przypadku położnej, a ta nie mogła także skierować ciężarnej na badania diagnostyczne (np. badanie krwi, moczu).

Zmianę wprowadza zarządzenie nr 125 prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z 22 grudnia 2016 roku w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej przez podmioty realizujące świadczenia koordynowanej opieki nad kobietą i dzieckiem oraz zmiany niektórych zarządzeń Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w związku z przepisami ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem”.

Lekarz ginekolog ma obecnie obowiązek skierować kobietę pomiędzy 21, a 26 tygodniem ciąży do położnej, natomiast w przypadku położnej, musi ona zostać skierowana do ginekologa na konsultację (głównie ze względu na USG). Ma to działać na zasadzie współpracy w opiece okołoporodowej.

Komentarze (2)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
2017-05-12 07:24:41

Bez sensu. Przecież położna nie może zlecić szerszej diagnostyki, wielu badań ani nie zrobi od razu usg. Nie będzie w stanie wypisać potrzebnych leków. Z każdą niepokojaca sytuacją kobieta i tak będzie musiała iść do ginekologa, a jeśli pójdzie najpierw do położnej to tylko wydłuży drogę otrzymania właściwej pomocy. Lekarz ma też chyba szerszy zasób ogólnej wiedzy i prędzej zauważy coś wymagającego leczenia niż położna. Jaki więc sens ma prowadzenie swojej ci ... ży u położnej skoro są bezpieczniejsze opcje? Nigdy bym się nie zdecydowała na takie coś Czytaj więcej...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
2017-02-10 16:14:47

Ale rozumiem, że po wystawienie zwolnienia do pracy nadal trzeba bedzie ustawic sie w kolejke do lekarza nawet jeśli ciążę prowadziłaby położna? Czyli jaki sens stać w kolejce 2 razy?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz