Przecieki czyli jak radzić sobie z bluzką mokrą od mleka

Rzeka mleka to stan pożądany i żadna z mam karmiących nie będzie narzekała na obfitość pokarmu. Ale dlaczego tak się dzieje, że jak tylko pomyślisz o maluszku, to od razu pojawia się niekontrolowany wyciek i jak sobie z tym radzić?

karmienie piersią

W pierwszych tygodniach po porodzie, choć może to być nieprzyjemne i potencjalnie kłopotliwe, kapiące i cieknące stróżką mleko z piersi jest czymś zupełnie normalnym. Organizm kobiety wciąż dostosowuje się do potrzeb dziecka i produkuje mleko w nadmiarze. Co jest tego powodem? Doskonalenie techniki karmienia, regulowanie ilości wytwarzanego mleka i regulowanie się rytmu karmienia. Ostateczne ustaleniehrytmu karmień pomaga w tym, aby mleko nie przeciekało wtedy, gdy najmniej się tego spodziewasz. 

Oprócz fizjologicznych przyczyn nadprodukcji mleka, istnieje również emocjonalny włącznik tych spontanicznych gejzerów, co może powodować, że mleko będzie samoistnie wyciekało nawet w kilka miesięcy po porodzie. Twoje piersi mogą zacząć uwalniać mleko, kiedy myślisz, a nawet mówisz o dziecku (nawet jeśli ono jest w innym pokoju lub... w innym mieście). Oksytocyna, odpowiedzialna za laktację, to hormon wydzielany przez przysadkę mózgową, stąd mówi się, że "laktacja siedzi w głowie". Czasem słysząc płacz dziecka (nawet jeśli to nie twoje własne) lub patrząc na zdjęcie dziecka możesz wywołać laktację. Jeśli spóźnisz się z przystawieniem dziecka do piersi, również możesz oczekiwać, że twoje ubranie będzie wyglądało jak z wyborów miss mokrego podkoszulka. Bywa też tak, że gdy przystawiasz dziecko do jednej piersi, z drugiej już cieknie mleko lub ciepły prysznic czy drzemka wywołują laktację.

Co można zrobić, aby ten dyskomfort ciągle cięknącego mleka nieco zmiejszyć?

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz