PRZEDWCZESNY PORÓD - co może go wywołać?

Dziecko osiąga zdolność do życia poza łonem matki po ukończeniu 37. tygodnia ciąży. Wcześniej wcale nie ma ochoty opuszczać Twojego brzuszka. Zrób wszystko, aby zatrzymać je w nim tak długo, jak tego potrzebuje.

newborn

Jedynie ok. 5 proc. ciężarnych rodzi w wyznaczonym terminie. Ukończenie ciąży do 22. tygodnia traktowane jest jako poronienie, między 23. a 37. tygodniem jako poród przedwczesny, po 37. tygodniu – poród o czasie.

W zdecydowanej większości przypadków, jak pisze prof. Longin Marianowski w poradniku „Od poczęcia do narodzin”, dziecko osiąga zdolność do samodzielnego pozamacicznego życia po ukończeniu 37. tygodnia ciąży. U noworodka urodzonego przedwcześnie mogą wystąpić trudności adaptacyjne; tym większe, im wcześniej dochodzi do porodu. Masa urodzeniowa niektórych maluchów jest wtedy mniejsza niż 1000 gramów; mieszczą się one na dłoni dorosłego człowieka.

Przedwczesny poród a styl życia

Porody przedwczesne najczęściej występują u kobiet, które mają słabe zdrowie albo które już wcześniej rodziły przed wyznaczonym terminem. Silny stres, intensywne ćwiczenia fizyczne, długa, wyczerpująca albo stresująca praca w okresie ciąży, złe warunki życiowe, a nawet zanieczyszczenie środowiska mogą przyśpieszyć akcję porodową.

Co jeszcze stanowi szczególne zagrożenie?

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz