PRZESZCZEP MACICY szansą na dziecko dla wielu kobiet

Przeszczep macicy to zabieg, który budzi nadzieję kobiet, dla których ciąża pozostawała dotąd wyłącznie niemożliwym do zrealizowania pragnieniem.

womb transplantation

Przez 19 lat brytyjscy lekarze pracowali nad możliwością przeszczepu macicy. Mimo że kobiety z różnych powodów nie posiadają macicy, będą mogły urodzić własne dziecko. Szacuje się w tej chwili, że jedna na pięć tysięcy kobiet rodzi się bez wykształconej macicy.

Już wiosną (marzec lub kwiecień) 2016 roku dziesięć Brytyjek przejdzie taki zabieg jako pierwszych w swoim kraju. Kobiety mają od 24 do 38 lat, zostały wybrane przy wzięciu pod uwagę ich stanu zdrowia i faktu posiadania stałego partnera.

Organ do przeszczepu zostanie pobrany od kobiety, u której została stwierdzona śmierć mózgu, ale wciąż jest utrzymane bicie serca. Pacjentka, która otrzyma macicę, przejdzie zabieg transplantacji trwający około sześciu godzin, a po jego pomyślnym przeprowadzeniu będzie musiała zażywać leki, aby organizm nie odrzucił przeszczepu. Przyjmowanie tych leków powinno trwać rok.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz