Przeziębienie w ciąży - dowiedz się, jak je leczyć

Jesteś w ciąży i dokucza ci katar, ból gardła, kaszel? Zastanawiasz się, co zrobić, żeby złagodzić dolegliwości, ale boisz się, że zaszkodzisz dziecku? Dowiedz się, dlaczego nie wolno brać leków dostępnych bez recepty oraz czy możesz pozwolić sobie na szczepienie.

flu

Organizm przyszłej mamy bardzo szybko przystosowuje się do nowej sytuacji. W rezultacie jego odporność na przeziębienia wzrasta, a ciężarna rzadziej choruje na infekcje. Co jeśli mimo to przyszłą mamę męczy katar, kaszel, bóle mięśni czy gorączka? Ekspert nie ma wątpliwości - powinna niezwłocznie odwiedzić lekarza. Dlaczego to takie ważne?

- O ile samo przeziębienie nie jest bezpośrednim zagrożeniem dla płodu, o tyle infekcje wirusowe (np. wirusem pospolitej opryszczki) i bakteryjne mogą mieć poważne następstwa. W pierwszym trymestrze mogą doprowadzić do powstawania wad rozwojowych lub poronienia, a w późniejszym okresie mogą wywołać przedwczesny poród. W chwili obecnej, według zaleceń Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, zakażenie wirusem opryszczki, ze względu na powikłania, powinno być leczone lekiem antywirusowym w każdym momencie cięży - mówi lek. med. Zbigniew Cierpisz, ginekolog-położnik z Kliniki Demeter w Warszawie.

Komentarze (2)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

prazo
2015-12-31 17:04:05

re: Przeziębienie w ciąży - dowiedz się, jak je leczyć

na kaszel ja łykałam syrop dicotuss. sprawdzał się bardzo dobrze

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
mama dwa
2015-11-23 21:59:40

re: Przeziębienie w ciąży - dowiedz się, jak je leczyć

Ja się w ciąży leczyłam prenalenem, zarówno w pierwszej, jak i drugiej. Zawsze pomagał. Najlepiej brać jak tylko zaczyna się coś dziać, zeby choroba się nie rozwinęła.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz