Niedobór witaminy D winny autyzmowi?

Naukowcy wciąż szukają czynników, które mogą wywoływać to zaburzenie rozwojowe.

autyzm

Suplementacja witaminy D w ciąży, zmniejsza ryzyko wystąpienia autyzmu u maluszka, tak w wynika z najnowszych badań naukowców z Australii. Badania przeprowadzono na Uniwersytecie Queensland i przebadane zostały ciężarne myszy. Okazało się, że myszy przyjmujące aktywną witaminę D w pierwszym trymestrze ciąży urodziły potomstwo, które nie rozwijało cech związanych z autyzmem.

Badania te opierają się na wcześniejszych badaniach na ludziach. Naukowcy z Queensland Brain Institute przeprowadzili badania, które dowodzą, że niedobór jednej z podstawowych witamin może powodować autyzm. Przebadano ciężarne kobiety i ich potomstwo, a wyniki wykazały, że te osoby, które miały deficyt witaminy D, były na skali autyzmu znacznie wyżej niż te, które miały poziom witaminy D w normie.

Badania te wykazały, że ciężarne z niskim poziomem witaminy D w 20. tygodniu ciąży mogą urodzić dziecko, które będzie miało cechy autyzmu przed ukończeniem 6. roku życia. Profesor John McGrath, lider badaczy przyznał, że zwiększenie poziomu witaminy D może zmniejszyć częstotliwość występowania autyzmu. „Podobnie jak kwas foliowy w ciąży zmniejsza ryzyko wystąpienia rozszczepu kręgosłupa, tak prenatalne suplementy witaminy D mogą zmniejszyć częstość występowania autyzmu.” – powiedział.

Suplementacja witaminą D może wiec być kluczem do zapobiegania zaburzeniom rozwoju procesów neurodegeneracyjnych. Aktywna hormonalna postać witaminy D może jednak mieć wpływ na szkielet rozwijającego dziecka i nie można jej podawać ciężarnym. Niezbędne są wiec dalsze badania w celu ustalenia, jaka forma suplementacji będzie bezpieczna dla kobiet w ciąży i płodu.

Najczęściej witamina D pochodzi z ekspozycji na słońce. Wystarczy około 20-25 minut dziennie na słońcu, by zaspokoić dzienne zapotrzebowanie organizmu na tę witaminę. Dłuższe przebywanie na słońcu jest groźne i może wywołać raka skóry, głównie w takich krajach jak Australia. Ponadto witaminę D można znaleźć w niektórych produktach spożywczych i suplementach diety.

db

Komentarze (6)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

do Karoliny
2017-04-02 23:18:09

A co Ty się tak gorączkujesz kobieto? Działasz w Stop Nop? Czy właśnie dużo mondrych rzeczy w necie czytasz? Artykuł jest o najnowszych badaniach, a nie o czyimś prywatnym zdaniu na temat szczepionek.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
2017-04-04 01:00:25

Mondrych? Xd

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
2017-04-04 01:01:57

Poczytaj kolezanko troche co jest w składzie szczepionek i dopiero sie wypowiadaj. Karolina ma racje niestety.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
2017-04-04 01:03:27

Poczytaj troche o szczepionkach i ich składzie i dopiero sie wypowiadaj. Karolina ma niestety racje.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Karolina
2017-04-02 18:39:47

Bardzo proszę o przeczytanie artykułów dostępnych w internecie, dowiedzieć się więcej na temat autyzmu za nim napiszecie takie pierdoly. Bo to jest po prostu śmieszne.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Karolina
2017-04-02 18:36:26

Co za kreatyn napisał ten artykuł? Autyzm powodują szczepienia MMR! A nie nie dobór witaminy D która jest odpowiedzialna za rozwój kości. To szczepienia powodują spustoszenie w organizmie a przede de wszystkim w mózgu biednego małego dziecka! Rtęć, metale, aluminium które się dokładają w mózgu uszkadzaja go i przez to dziecko nie rozwija się prawidłowo! Obce DNA, kurze zarodki, żywe wirusy... lista jest długa tego co się znajduje w szczepionkach.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz