Przyczyny ciąży pozamacicznej

Niestety, czasem zapłodnione jajo nie dociera do celu swojej podróży i gubi się gdzieś po drodze.

ciąża pozamamciczna

W prawidłowej ciaży komórka jajowa czeka na plemnika. Do połączenia dochodzi w najszerszym punkcie jajowodu. Stąd zapłodniona komórka jajowa rozpoczyna swoją kilkudniową wędrówkę do macicy, aby tam się zagnieździć. Niestety, czasem zapłodnione jajo nie dociera do celu swojej podróży,a wtedy mówimy o ciąży pozamacicznej. Ciąża pozamaciczna, zwana ektopową, to ciąża rozwijająca się poza jamą macicy, a więc w jajowodzie ( 97% przypadków), jajniku, jamie otrzewnej lub szyjce macicy. Występuje statystycznie u jednej na sto kobiet,  najczęściej w wieku 26-30 lat.

Przyczyn powstania ciąży pozamacicznej

Zapłodniona komórka jajowa może wędrować dzięki ruchom rzęsek, jakimi wyścielany jest jajowód. Ciąża pozamaciczna czasem jest spowodowana złym funkcjonowaniem jajowodu. Mają na to wpływ stany zapalne narządów jajowodów i jajników oraz operacje jajowodów. Ciąża pozamaciczna częściej może wystąpić u kobiet stosujących spiralę (czyli wewnątrzmaciczną wkładkę antykoncepcyjną). W gronie winowajców jest również zakażenie chlamydią. Przyczyny ciąży pozamacicznej:

- zwężenie lub zarośnięcie jajowodu – zapłodniona komórka jajowa nie może dostać się do jamy macicy zatrzymując się w jajowodzie;

- zrosty po operacjach;

- wcześniejsza ciąża pozamaciczna;

- endometrioza;

- zapalenie jajowodów;

- stosowanie wkładki wewnątrzmacicznej (zaburza perastyltykę jajowodów);

- mięśniaki macicy,

- choroby weneryczne;

- in vitro;

- palenie papierosów.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz