Aż 75 proc. ciężarnych kobiet z całego świata ma nieprawidłowy przyrost masy ciała

23 proc. kobiet w ciąży przybiera na wadze za mało, a 50 proc. za dużo. W obu przypadkach skutki są bardzo poważne - to zwiększone ryzyko przedwczesnego porodu i cięcia cesarskiego.

waga w ciąży

Niepokojące wyniki badań

Międzynarodowy zespół badawczy, prowadzony przez naukowców z Monash University (australijska państwowa uczelnia wyższa), w 2009 roku przeprowadził analizę przyrostu masy ciała kobiet w ciąży zamieszkujących Azję, Europę i Stany Zjednoczone. W badaniu nie uwzględniono kobiet z krajów rozwijających się. Naukowcy ponownie przyjrzeli się wynikom z 5000 poprzednich badań na ten temat. Stwierdzono, że 23% kobiet nie osiąga zalecanej wagi podczas ciąży, a 50% przekracza zalecane limity. Zauważono, że większy przyrost masy ciała dotyczy kobiet z krajów zachodnich. 7% kobiet ma niedowagę w ciąży, a 38% cierpi na nadwagę i otyłość w czasie tych szczególnych 9 miesięcy.

Skutki nieprawidłowego przyrostu masy ciała w ciąży

Kobiety, które w czasie ciąży przytyły więcej i miały nadwagę, rodziły większe dzieci i częściej miały wykonywane cięcie cesarskie. Kobiety z małym przyrostem masy ciała w ciąży rodziły mniejsze dzieci. Ta grupa była częściej narażona na urodzenie dziecka z niedowagą i ryzyko przedwczesnego porodu. Profesor Helena Teede, szef zespołu badawczego, powiedziała, że ​​wyniki wskazują na pilną potrzebę monitorowania i wspierania dietetycznego kobiet przed i w trakcie ciąży.

Komentarze (1)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Kiki
2017-06-15 00:41:22

Artykuł się skończył zanim się na dobre zaczął. Mogło być ciekawie.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz