Przyspieszanie dojrzewania szyjki macicy – czy naprawdę bywa konieczne?

Preindukcja w znaczący sposób ułatwia bezpieczne wywołanie porodu. Czy warto ją wykonać?

ciąża

Szyjka macicy jest częścią, która łączy macicę z pochwą. W czasie comiesięcznego cyklu kobiety przechodzi ona, wraz z samą macicą i pochwą, szereg zmian. Jej struktura i czynność zmieniają się także znacząco w czasie ciąży.

Szyjka macicy w czasie ciąży

Przez prawie całe dziewięć miesięcy zatkana jest gęstym śluzowych czopem, który zapobiega przedwczesnemu porodowi. Jednak, żeby poród mógł przebiec pomyślnie, szyjka macicy musi się do niego odpowiednio przygotować – to właśnie nazywamy dojrzewaniem szyjki macicy.

Jak dojrzewa szyjka macicy?

Dojrzewanie szyjki macicy to złożony proces, na który składają się: zmiana położenia szyjki, jej konsystencji, rozluźnieniem mięśni, rozwarcie, a także ułożenie części przodującej dziecka. Jako ostatni, niedługo przed porodem, odchodzi czop śluzowy, otwierając dziecku drogę na świat.

Przedwczesne dojrzewanie szyjki macicy

Jeśli zmiany te zostaną zaobserwowane w okresie grubo wyprzedzającym termin porodu – nazywamy to wtedy niewydolnością szyjki macicy. Jest to sytuacja niebezpieczna, ponieważ dziecko nie jest jeszcze gotowe na samodzielne życie. Kobieta ciężarna często sama nie zdaje sobie sprawy, że szyjka jej macicy skróciła się przedwcześnie. Dlatego tak ważna jest kontrola stanu szyjki macicy w czasie ciąży, która należy do rutynowych badań ciężarnych w podczas wizyty u lekarza ginekologa.

Jak ocenić dojrzałość szyjki macicy?

W celu ocenienia dojrzałości szyjki macicy używana jest skala Bishopa. Koniecznie jednak trzeba pamiętać, że szerokość i długość kanału szyjki macicy jest cechą indywidualną, a w przypadku kobiet, które rodzą już kolejny raz – specyfika zmian zachodzących w niej jest diametralnie różna niż u pierworódek. U tych pierwszych – ujście zewnętrzne szyjki macicy może być na kilka tygodni przed terminem porodu tak drożne jak u tych drugich przed samym porodem.

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz