500+ nie pomoże na zwiększenie dzietności wśród bezdzietnych

Minister Elżbieta Rafalska zauważa, że program 500+ wcale nie ma na celu zwiększenie dzietności wśród bezdzietnych. Dzięki programowi mają rodzić się kolejne dzieci w rodzinach, które mają już co najmniej jedno dziecko.

pieniądze

Program 500+ ma wielu przeciwników, wiele osób udowadnia, że budżet się nie spina, wiele osób pokazuje też, że wciąż rodzi się w Polsce mało dzieci. Głos w tej sprawie postanowiła zabrać Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

ZOBACZ: Ile musisz zapłacić, by sąsiad dostał 500+?

„Spadek urodzeń pierwszych dzieci sięga 2010 r. i jego przyczyny nie są materialne” twierdzi Rafalska – „ program 500 plus ma na celu wzrost urodzeń drugich i kolejnych dzieci i to się dzieje” – dodaje.

Pomimo tego, że najnowsze statystyki GUS pokazują znaczący spadek narodzin w ostatnich miesiącach i tendencję powrotu do stanu przed wprowadzeniem programu 500+, politycy zapewniają, że wcale nie oznacza to, że w program okazał się niewłaściwy.

ZOBACZ: Efekt 500 plus przestaje działać. Mniej narodzin, więcej zgonów

„To przedwczesne oceny. Punktem odniesienia nie może być rekordowy 2017 r. gdzie odczuwalny był już wpływ programu Rodzina 500 plus. W 2017 r. wg prognozy GUS z 2014 r. miało urodzić się 345 tys. dzieci, a urodziło się ponad 400 tys.” - napisała minister Rafalska na jednym z portali społecznościowych.

Pani minister Elżbieta Rafalska zauważyła również, że spadek urodzeń pierwszych dzieci sięga 2010 r. i jego przyczyny nie są materialne. Maleje liczba kobiet w wieku rozrodczym i nie należy spodziewać się wysokich wyników bezwzględnej liczby urodzeń.

ZOBACZ: 500 plus poprawiło życie 9 proc. Polaków

Zaznaczyła również, że powszechność świadczenia przy drugim i kolejnym dziecku ma na celu wzrost urodzeń drugich i kolejnych dzieci, a nie – jak często błędnie się uważa – wzrostu narodzin dzieci w ogóle.

 

ap

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz