Jak zrozumieć to, co lekarz mówi o poronieniu?

Choć w każdym przypadku wiąże się to z olbrzymim żalem, warto wiedzieć o różnych rodzajach poronień, by rozumieć terminologię używaną przez lekarzy.

poronienie

80% poronień występuje w pierwszym trymestrze, ciężko podać liczbę poronień, jednak wielu specjalistów szacuje, że dotyczą one aż 40% wszystkich poczęć. U ponad połowy kobiet poronienie występuje tak wcześnie, że nawet nie wiedzą, że były w ciąży. Poronienie może zdarzyć się każdej kobiecie. Poronienie w pierwszym trymestrze kwalifikowane jest jako poronienie wczesne. Poronienie wczesne zazwyczaj wiąże się z wadami genetycznymi płodu, lecz także może być wywołane innym czynnikiem. Warto wiedzieć o różnych rodzajach poronień, by rozumieć terminologię używaną przez lekarzy.

Ciąża biochemiczna

Występuje wtedy, gdy komórka jajowa nie rozwija się prawidłowo lub nie zagnieżdża się w macicy. Gdy miesiączka nie pojawia się o czasie może nawet wyjść pozytywny test beta hCG, jednak zbyt niski. W ciąży biochemicznej nie dochodzi do powstania pęcherzyka ciążowego ani łożyska, które sprzyjają prawidłowemu poziomowi beta hCG. Połowa kobiet doświadcza bardziej bolesnej i bardziej obfitej miesiączki, nie mając świadomości, że była w ciąży.

Więcej o ciąży biochemicznej >>>

Puste jajo płodowe

Czyli ciąża bezzarodkowa występuje wtedy, gdy zapłodniona komórka jajowa zagnieżdża się w macicy i zaczyna się tworzyć łożysko. Ciąża taka jest wykrywalna, gdyż poziom beta hCG podnosi się, jednak nie rozwija się embrion. Pozostaje pusty pęcherzyk ciążowy, widoczny podczas USG.

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz