Uroki macierzyństwa - rośnie liczba matek po czterdziestce

Macierzyństwo w późniejszym wieku staje się coraz bardziej popularne.

ciaza 40 plus

Próg wieku, do którego kobiety decydują się na potomstwo, przesuwa się wraz z rozwojem cywilizacyjnym. Coraz więcej pań zachodzi w ciążę po 30., a nawet po 40. roku życia i jeszcze później. Zwykle są to kobiety już spełnione zawodowo.

Świadczą o tym liczne przykłady z show biznesu: aktorek i piosenkarek. W Polsce na urodzenie dziecka po czterdziestce zdecydowały się m.in. Katarzyna Skrzynecka, Małgorzata Kożuchowska, Agnieszka Maciąg, Katarzyna Figura, Natalia Kukulska, Urszula, za granicą: Halle Berry, Salma Hayek, Nicole Kidman, Kim Basinger, Monika Bellucci, która została mamą chwilę przed czterdziestką, a drugie dziecko urodziła mając 46 lat,  Hunter Holly - urodziła bliźniaki w wieku 47 lat. Janet Jackson została mamą w wieku 50 lat, a w Polsce aktorka Barbara Sienkiewicz powiła bliźniaki jako 60-latka - nie przyznano jej zasiłku macierzyńskiego, ponieważ pobierała emeryturę.

W ostatnich latach rośnie w naszym kraju liczba dzieci urodzonych przez kobiety po czterdziestce. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w 2016 r. najwięcej dzieci urodziło się w województwach: mazowieckim, wielkopolskim, śląskim, łódzkim i pomorskim. Średnia wieku matek rodzących w całej Polsce to 29,9 lat, z czego najwięcej najmłodszych mam (poniżej 19 lat) jest na Śląsku, a najstarszych - tych po trzydziestce, po czterdziestce i starszych - na Mazowszu.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz