Skąd się biorą dzieci? Poznaj najdziwniejsze przesądy

Sprawdź, jak ludzie tłumaczyli sobie pewne rzeczy, zanim udało się je wytłumaczyć naukowo.

ciąża

Choć (w większości przypadków) ludzie wiedzieli, że seks wiąże się z pojawieniem się potomstwa, na odpowiedz, jak to się dzieje, trzeba było czekać długie tysiąclecia. Pojawienie się potomstwa wiązało się z wieloma rytuałami i przesądami, by spróbować poznać to niesamowite zjawisko.

Żyjątka w nasieniu

Holenderskiemu wynalazcy mikroskopu udało się jako pierwszemu zobaczyć plemniki. Wraz z lekarzem, z którym podzielił się odkryciem, doszli do wniosku, że to pasożyty żyjące w męskim nasieniu. Co ciekawe aż do XIX w. w oficjalnej terminologii medycznej plemniki określano po łacinie - anuimacula, czyli żyjątka.

Skąd się bierze sperma i jak jest jej dużo? 

Sumerowie sądzili, że nasienie powstaje w kościach mężczyzny, Egipcjanie – że w kręgosłupie, Grecy – w mózgu lub rdzeniu kręgowym. Według Hindusów kropla spermy formowała się w ciągu 40 dni z 40 kropli krwi. Antycznych medyków łączyło przeświadczenie o jej ograniczonym zapasie. Lekarze chińscy uznawaliby oszczędzać nasienie. Za bezpieczne uważali trzy wytryski w tygodniu wiosną, dwa w miesiącu latem i jesienią oraz najwyżej jeden przez całą zimę. Lekarze w wiktoriańskiej Anglii dowodzili, że kobieta podczas stosunku powinna leżeć nieruchomo i nie okazywać emocji, dzięki temu jej partner utraci mniej spermy.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz