Śluz płodny i niepłodny, czyli co warto wiedzieć o metodzie Billingsów?

Obserwacja śluzu szyjkowego w celu ustalenia dni płodnych, może być bardzo pomocna przy planowaniu rodziny.

Śluz płodny i niepłodny

Jedną z metod naturalnego planowania rodziny jest metoda Billingsów. Metoda swoją nazwę wzięła od nazwiska Johna i Evelyn - australijskiego małżeństwa, które jako pierwsze ją opisało. Metoda ta polega na wyznaczaniu dni płodnych za pomocą oceny śluzu szyjkowego. Metoda ta może wspomagać zajście w ciążę, ale także może być stosowana jako naturalna metoda antykoncepcji.

Jak wygląda śluz płodny?

W całym cyklu jest zaledwie kilka dni, w których może dojść do połączenia się plemnika z komórką jajową. Zakładając, że komórka jajowa jest zdolna do zapłodnienia maksymalnie przez 24 godziny, natomiast plemniki mogą przeżyć w drogach rodnych kobiety do 72 godzin, dni płodnych jest zaledwie kilka. Ogromną rolę w tym procesie pełni śluz, który dostarcza plemnikom substancji odżywczych, chroni przed zabójczym środowiskiem pochwy, a także przyspiesza poruszanie się. Śluz przepuszcza dalej tylko te najlepsze, najzdrowsze i najruchliwsze.

Jak obliczyć dni płodne? Podpowiadamy! >>>

W okresie płodnym podnosi się poziom estrogenu i w tym czasie śluz ulega zmianie. W okresie płodnym daje on uczucie wilgoci w pochwie, jest śliski, kleisty, elastyczny i nie ma grudek. Może być przejrzysty, białawy, a nawet lekko żółtawy.

Jak stosować metodę Billingsów?

Metoda Billingsów opiera się na regularnych obserwacjach oraz poznawaniu swojego ciała i cyklu owulacyjnego. Aby poprawnie stosować tę metodę, należy codziennie uzupełniać specjalny schemat obserwacji śluzu szyjkowego.

Śluz szyjkowy wytwarzany przez kobiecy organizm może mieć dwie formy: płodny i niepłodny. Według metody Billingsów w dniu po ustaniu menstruacji rozpoczyna się okres niepłodny i trwa ok. 4 dni. W tym czasie kobieta może nie zaobserwować żadnego śluzu. Następnie pojawia się niebyt gęsta wydzielina, która z każdym kolejnym dniem cyklu może być bardziej gest i obfita. W ostatnim dniu jego występowania następuje owulacja. Po jajeczkowaniu śluz znów zaczyna przybierać formę nierozciągliwego i matowego. Niepłodność poowulacyjna pojawia się po ok. 3 dniach od szczytu płodności, a menstruacja pojawia się około 2 tygodnie po owulacji. Dodatkowo zaleca się mierzyć temperaturę, gdyż ona także jest wskaźnikiem owulacji.

Dalej znajdziesz prosty schemat 28-dniowego cyklu miesiączkowego >>>

Komentarze (1)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Aga
2017-05-11 13:05:54

Obserwuję swój cykl, jest to bardzo przydatne. Jak tylko mam wątpliwości w interpretacji to sięgam po mikroskop owulacyjny- Afrodytę.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz