Jak stres wpływa na nienarodzone dziecko?

Emocje mamy mają ogromny wpływ na maluszka.

stres w ciąży

Wiele kobiet dowiadując się, że jest w ciąży, zaczyna o siebie bardzo dbać. Zła dieta czy używki mogą wpływać na płód, jednak nie każda mama wie, że negatywny wpływ na dziecko może mieć także stres. Choć stres jest stanem psychicznym, wiąże się on także ze specyficzną odpowiedzią biologiczną ze strony ciała. W sytuacji stresowej następuje wyrzut hormonów stresu – kortyzolu i adrenaliny. Organizm mobilizuje się do walki lub ucieczki. Jednak, gdy kobieta jest w ciąży, te same hormony przenikają przez łożysko do maluszka. Liczne badania potwierdziły, że ma to wpływ na maluszka, który doświadcza zdenerwowania. Wskutek działania hormonów spłyca się oddech, serce zaczyna bić szybciej i podnosi się ciśnienie krwi i choć organizm matki jest zmobilizowany to do maluszka dociera przez to mniej telnu. Długotrwały stres może wpływać na sposób odżywiania mamy, a także na jej odporność, a tym samym wpływać na dziecko.

Badanie przeprowadzone przez międzynarodową organizację Association for Psychological Science pokazuje, że stres w ciąży ma ogromny wpływ na dziecko jeszcze przed porodem i po nim. Jeśli przyszła mama często się stresuje, rozwijający się maluszek również jest zestresowany, gdyż do jego krwi przedostaje się kortyzol. Wysoki poziom tego hormonu może wpływać na dziecko także po porodzie. Badacze zauważyli, że niemowlęta, których mamy często były zdenerwowane, częściej mają kolki, są płaczliwe i niespokojne.

 

Komentarze (1)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

kasia90
2017-04-29 21:34:54

Stres może zaszkodzić dziecku, ale im bardziej starałam się go opanować, tym mniej mi to wychodziło. Dopiero odtwarzanie muzyki serca soundofsoul pomogło mi się odprężyć i odgonić czarne myśli, a maluszek urodził się zdrowy i dostał 10 punktów.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz