Światowy Dzień Onkologii: Ciąża i RAK

Choroba nowotworowa w ciąży jest ogromnym obciążeniem dla organizmu. Czy można w takiej sytuacji urodzić zdrowe dziecko? Wiele historii mam pokazuje, że tak!

ciąża

Pomimo ogromnego postępu w medycynie, wciąż, gdy lekarz wypowie słowo „rak”, wiele osób, do których to stwierdzenie się odnosi, czuje się tak, jakby wydano na nie wyrok śmierci. Na szczęście coraz częściej okazuje się, że nowotwór, zwłaszcza wykryty we wczesnym stadium, jest w pełni uleczalny i po leczeniu pacjent ma szansę na normalne życie.

Jednakże leczenie raka bardzo obciąża organizm i najczęściej wymaga stosowania dość niebezpiecznych substancji - leków powodujących mnóstwo skutków ubocznych. Tym bardziej, gdy tę złą diagnozę słyszy kobieta w ciąży, staje ona przed ogromnym dylematem odnośnie terapii, gdyż leki na raka mogą stanowić zagrożenie dla jej nienarodzonej dziecka. Należy oczywiście pamiętać, że tylko niewielki promil kobiet w ciąży słyszy takie rozpoznanie. Szacuje się, że tylko jedna na tysiąc ciężarnych choruje na raka.

Do najczęściej występujących nowotworów w ciąży należą rak piersi, rak szyjki macicy, ziarnica złośliwa i inne chłoniaki oraz czerniak złośliwy, a w rzadszych przypadkach białaczka, rak tarczycy, rak jajnika i rak jelita grubego. Jednak raczej nie należy się obawiać, że rak zaatakuje dziecko w łonie chorej matki. Tylko nieliczne odmiany nowotworów dają przerzuty na łożysko, tak więc szanse na to, że dziecku coś grozi, są naprawdę niewielkie.

Choć niektóre terapie mogą powodować bezpłodność, to sam rak nie wpływa znacząco na szanse zajścia w ciążę, jednakże lekarze zalecają, aby z próbami poczęcia dziecka poczekać parę lat (zazwyczaj jest to okres od dwóch do pięciu lat), po zakończeniu terapii.

Również należy pamiętać, że niektóre terapie mogą mieć wpływ na przebieg ciąży, jak również potencjalnie wywoływać komplikacje. Dlatego parom starającym się o dziecko po przebytym nowotworze lub w trakcie leczenia, zawsze zaleca się częste konsultacje medyczne i kontrolę lekarza.

Komentarze (1)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Mariola
2014-10-04 19:13:02

re: Światowy Dzień Onkologii: Ciąża i RAK

Ja także miałam raka jajnika, lecz o nim dowiedziałam się po cc.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz