Syrop na kaszel u dzieci i inne sposoby radzenia sobie z infekcją

Kaszel to jeden z podstawowych mechanizmów obronnych organizmu. Choć pomaga pozbyć się infekcji, bywa uporczywy. Dowiedz się, jaki syrop na kaszel u dzieci wybrać i jak jeszcze możesz poradzić sobie z chorobą u malucha.

Kaszel u dzieci to jeden z najczęstszych powodów, które skłaniają rodziców do wizyty u lekarza. Ta dolegliwość może być bowiem objawem wielu chorób. W większości przypadków kaszel jest łatwy do wyleczenia, jednak zdarza się, że uporczywe kasłanie dokucza dziecku przez długi czas. Niewykluczone, że mamy wówczas do czynienia z kaszlem przewlekłym, który wymaga dodatkowej diagnostyki. Przedłużające się dolegliwości mogą bowiem zwiastować niebezpieczne zakażenie pasożytami lub trudności w radzeniu sobie z emocjami. Najczęściej uporczywy kaszel jest jednak wynikiem infekcji dróg oddechowych. Dowiedz się, jak pomóc dziecko przezwyciężyć nieprzyjemne dolegliwości.

Syrop na kaszel u dzieci – jak wybrać najlepszy produkt?

Wybór syropu na kaszel u dzieci powinien być dostosowany do typu dolegliwości. W przypadku kaszlu mokrego ważne jest, by preparat rozrzedzał zalegającą wydzielinę i ułatwiał jej usuwanie z dróg oddechowych. Z kolei syrop na kaszel suchy u dzieci powinien hamować odruch kaszlowy. Suchy kaszel przyczynia się bowiem do podrażnienia delikatnej śluzówki dróg oddechowych, co powoduje mikrouszkodzenia i infekcje. Szczególnie narażone na wtórne zakażenie bakteryjne jest gardło, dlatego warto zadbać o to, by w porę zahamować kaszel. Syropy na kaszel u dzieci mają też inne zadanie. Wiele z nich zwiększa stężenie antybiotyków w miejscu ich działania, co przyspiesza proces leczenia. Dodatkowo preparaty wspierają układ odpornościowy i chronią przed kolejną infekcją. Wybierając syrop na kaszel dla dziecka należy kierować się przede wszystkim typem dolegliwości i stopniem ich zaawansowania. Swój wybór warto zatem skonsultować z lekarzem lub farmaceutą. Należy także pamiętać, by zwrócić uwagę na substancje zawarte w leku. Niektóre składniki mogą bowiem uczulać. Jeśli więc dziecko jest alergikiem lub ma skłonność do niewłaściwego tolerowania niektórych lekarstw, trzeba zachować szczególną ostrożność przed podaniem mu preparatu. Dowiedz się, jak wybrać najlepszy syrop na kaszel u dziecka: http://mucosolvanmini.pl/.

Domowy syrop na kaszel u dzieci – czy działa?

Najpopularniejszym i zarazem najbardziej skutecznym domowym syropem na kaszel u dzieci jest syrop z cebuli. Do jego przygotowania potrzebne będą dwie cebule i cukier albo miód (lub oba te składniki). Warzywo pokrój w kostkę lub piórka, następnie zasyp cukrem i dodaj miód. Całość odstaw na kilka godzin, by cebula mogła puścić sok. Następnie podawaj dziecku kilka razy dziennie.

Drugim znanym domowym syropem na kaszel jest syrop z pędów sosny. Jego przygotowanie jest nieco bardziej skomplikowane. Pędy sosny możesz zebrać bowiem tylko wiosną. Jeśli jednak uda ci się je zgromadzić, możesz przygotować świetny syrop na kaszel u dzieci. Oczyszczone pędy (niemyte!) układaj w słoiku, a każdą warstwę przesypuj cukrem. Odstaw w słoneczne miejsce na kilka tygodni. Po tym czasie zlej syrop i podawaj dzieciom w czasie infekcji.

Tymiankowy syrop na kaszel u dzieci to kolejny znany od lat domowy sposób na infekcję. Do przygotowania tego specyfiku potrzebujesz świeżych liści tymianku (mogą być z gałązkami). Gałązki umieść w słoiku do ok. 1/3 jego wysokości. Zagotuj litr wody i wymieszaj z 0,5 kg cukry. Tymianek zalej przygotowaną miksturą, zamknij słoik i odstaw go na dni w chłodne i suche miejsce. Następnie przecedź syrop i podawaj go po 1 łyżce 2-3 razy dziennie w czasie infekcji.

Inhalacja – jak przeprowadzić ją skutecznie?

Świetnym sposobem na kaszel (zarówno suchy, jak i mokry) są inhalacje. Ta prosta, znana od lat metoda pomaga nawilżyć drogi oddechowe, co przyda się szczególnie w przypadku kaszlu suchego. Inhalacje rozrzedzają także zalegającą wydzielinę, co z kolei ułatwi pozbycie się nagromadzonej flegmy, gdy mamy do czynienia z kaszlem mokrym. Bez względu na rodzaj kaszlu warto więc inhalować dziecko.

Inhalację możemy przeprowadzić na dwa sposoby. Pierwszy z nich to inhalowanie dziecka za pomocą inhalatora. Urządzenie można kupić w niektórych aptekach lub sklepach medycznych. Cena sprzętu to około 100-200 zł. Do inhalacji z użyciem profesjonalnego urządzenia wykorzystuje się roztwór soli fizjologicznej, który wlewa się do specjalnego pojemnika. Następnie należy włożyć do ust ustnik, do jakiego jest podłączona rurka. Przez kolejnych 10-15 minut trzeba wdychać powietrze z roztworem soli fizjologicznej, robiąc głębokie wdechy. Pozwoli to na dotarcie substancji do zakamarków dróg oddechowych. Inhalacje warto powtarzać 3-4 razy w ciągu dnia.

Drugim sposobem na przeprowadzenie inhalacji jest wykorzystanie przedmiotów codziennego użytku. Do przeprowadzenia domowego zabiegu wystarczy bowiem miska i ręcznik. Do naczynia wlewamy gorącą wodę z dodatkiem soli, pochylamy się nad miską i nakrywamy głowę ręcznikiem. Oddychamy w ten sposób przed ok. 10-15 minut. Jeśli dziecka nie ma alergii możemy przeprowadzić inhalację z dodatkiem naparu z ziół. Świetnie sprawdzą się tymianek i rumianek, które działają odkażająco. Możemy również wykorzystać olejki eteryczne, jednak nie przesadzajmy z ich ilością.

Swego rodzaju inhalacją jest także długa kąpiel w wodzie w dodatkiem olejków eterycznych i soli kuchennej. Również przebywanie w zaparowanej łazience pomoże rozrzedzić zalegającą w drogach oddechowych wydzielinę i ułatwi jej wydalanie. Dobrym pomysłem jest także korzystanie z nawilżaczy powietrza. Należy jednak pamiętać, by myć je regularnie. Gromadzące się w pojemnikach kurz i brud mogą doprowadzić do rozwoju pleśni, a te z kolei mogą przyczynić się do wystąpienia reakcji alergicznej.

Kaszel to jednak z najczęstszych dolegliwości u dzieci, dlatego warto wiedzieć, jak sobie z nią radzić. Bez względu na to, czy wybierzesz domowy syrop na kaszel dla dzieci czy kupisz preparat w aptece, pamiętaj, by dostosować go do typu dolegliwości. Jeśli zauważysz, że kasłanie nie ustaje, nie czekaj – zgłoś się do lekarza, który podpowie, jak poradzić sobie z infekcją.

Źródła:

  • https://podyplomie.pl/pediatria/12163,przewlekly-kaszel-u-dzieci-kiedy-do-specjalisty
  • http://pediatriaprzezprzypadki.pl/pdf2/s.iv.17%20j.%20lange%20dziecko%20kaszle%20.pdf
  • http://alergia-astma-immunologia.pl/2017_22_4/AAI_04_2017_1305_Sak.pdf
  • https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/lista/91862,przyczyny-dlugotrwalego-kaszlu-u-dziecka 
Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz