Szczepienia w ciąży - robić, czy nie? Które są dopuszczalne, a które zabronione? Dowiedz się!

Wielu lekarzy coraz częściej zaleca ciężarnym szczepienia.

szczepienia w ciąży

Co to są szczepienia?

Szczepienia polegają na podaniu minimalnej ilości specjalnie spreparowanych drobnoustrojów, co umożliwia organizmowi wytworzenie przeciwciał do walki z daną chorobą i chroni przed nią w przyszłości. Szczepienia to skuteczny sposób ochrony przed wieloma chorobami, np. tężcem, krztuścem, odrą, różyczką.

Jak się szczepić w ciąży?

Najczęściej kobiety decydują się na szczepienia przed ciążą. Jednak czasem decyzję o szczepieniu trzeba podjąć właśnie w ciągu tych szczególnych 9 miesięcy. Lekarze powtarzają, że kobiety w ciąży powinny stosować zasadę: im mniej, tym lepiej i szczepić się tak mało, jak to możliwe, ale tak dużo jak to konieczne. Ginekolodzy odradzają kobietom w ciąży podróżowania do tropikalnych krajów, ponieważ szczepionki przeciw chorobom tam występującym są zabronione w ciąży. Zdarzają się sytuacje, kiedy wyjazd do takiego kraju jest nieunikniony, wtedy ciężarna musi zadecydować, czy szczepić się czy nie. Do szczepień niewskazanych w ciąży należą między innymi szczepienia przeciw gruźlicy, meningokokom, durowi brzusznemu, żółtej febrze.

Dopuszczalne szczepienia w ciąży

Szczepienie przeciwko grypie – szczepienie jest dostępne jesienią i zimą, kobieta w ciąży powinna się zaszczepić, jeśli ma osłabioną odporność np. z powodu astmy lub cukrzycy. Szczepienie należy przyjąć w drugim trymestrze ciąży. Szczepionka składa się z nieaktywnych wirusów hodowanych na pożywce z białka kurzego i jest uznawana za bezpieczną.

Szczepienie przeciwko WZW B – szczepionka zalecana kobietom, których ciąża należy do grupy wysokiego ryzyka i kobietom, których poród obędzie się przez cięcie cesarskie. W szczepionce nie znajdują się żadne substancje, które mogłyby zagrozić poczętemu dziecku. Lepiej zaszczepić się przed planowaną ciążą, szczepionka wymaga podania trzech dawek w ciągu 6 miesięcy. Zakażenie wirusem WZW B jest bardzo łatwe, może do niego dojść w szpitalu, również w czasie porodu naturalnego, np. przy nacięciu krocza.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz