Szczepienie przeciw grypie w ciąży

Często można spotkać się z opinią, że w ciąży szczepić się nie wolno, bo szczepionka może zaszkodzić płodowi. Czy to prawda?

szczepienia w ciąży

Wokół szczepień przeciw grypie krąży wiele mitów, jednym z nich jest to, że szczepionka przeciw grypie może zaszkodzić płodowi. W ciąży pewnych szczepień rzeczywiście się nie wykonuje, ale nie dotyczy to akurat szczepienia przeciw grypie. U przyszłych mam nie stosuje się tzw. szczepionek żywych, czyli zawierających żywe drobnoustroje, bo istnieje teoretyczne ryzyko przeniesienia drobnoustroju na płód. Natomiast szczepionki inaktywowane, czyli przygotowane z drobnoustrojów zabitych, są bezpieczne i nie powodują powikłań ani u matki, ani u płodu. Szczepionka przeciw grypie jest właśnie szczepionką inaktywowaną, więc bezpieczną.

Dlaczego warto się zaszczepić?

Kobiety w ciąży są znacznie bardziej narażone na powikłania po grypie, choroba ta obciąża znacznie bardziej serce i płuca ciężarnej. Wzmożona podatność jest skutkiem ogromu zmian zachodzących w tym okresie w organizmie. Ciało adaptuje się do nowych warunków i nie ma tyle sił na ewentualną walkę z grypą. Zmniejszona odpowiedź immunologiczna matki, dzięki której dziecko nie jest atakowane przez jej układ immunologiczny sprawia, że słabnie zdolność do obrony przed wirusem grypy.

Grypa także nie jest bez znaczenia dla maluszka rozwijającego się w łonie matki. Nie tylko choroba może wpłynąć na dziecko (niska masa urodzeniowa), ale także może być przyczyną poronienia lub przedwczesnego porodu.

Szczepić się przeciw grypie można na każdym etapie ciąży. Takie szczepienie możesz zaplanować przed ciążą, warto jednak skonsultować się z lekarzem, szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży. Specjaliści zapewniają, że warto je zaplanować na ostatnie trzy miesiące ciąży. Taka szczepionka ochroni nie tylko matkę, a także dziecko w łonie, co więcej maluszek otrzyma odpowiednie przeciwciała razem z mlekiem matki. Karmiąc piersią także można się zaszczepić, gdyż nie stanowi ono przeciwwskazania do szczepienia przeciw grypie.

Szczepienie nie wyklucza całkowicie możliwości zakażenia, ale zakażenie takie, jeśli już do niego dojdzie, będzie miało łagodniejszy przebieg, a powikłania pogrypowe nie wystąpią. Warto unikać w ciąży osób chorych, czy zatłoczonych miejsc, a także regularnie myć ręce. Lekarze przypominają, że ciężara powinna niezwłocznie udać się do lekarza, jeśli zauważy pierwsze objawy grypy, jak: zmęczenie, gorączka, dreszcze, ból głowy czy mięśni, a także katar czy kaszel.  Zaszczepić się powinny zwłaszcza te przyszłe mamy, które pracują w służbie zdrowia lub kontaktują się z dużą liczbą osób.

Kochane Mamusie, zastanawiałyście się nad tym szczepieniem będąc w ciąży?

db

Komentarze (3)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
2017-10-30 10:11:08

Dobry artykuł, dopiero go znalazłam, a szukam informacji na temat szczepień na grype. Niedawno też czytałam ciekawe teksty na www.zaszczepsiewiedza.pl - polecam wszystkim rodzicom :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
MA
2017-07-01 16:42:25

Argument ze po szczepieniu przechodzi się chorobę lżej jest nieprawdą. Najpierw była retoryka ze szczepienia chronią przed zachorowaniem, a kiedy ewidentne było widać ze to nieprawda powstał kolejny ze niby lżej się chorobę przechodzi. Bliska osoba szczepiąc się co roku, zawsze chorowała i to dużo gorzej niż inni domownicy niezaszczepieni o ile w ogóle ci grypę mieli. Od kiedy się nie szczepi nie choruje. Szczepienie p/grypie jest totalnie bezsensowne i powoduje mutacje t ... ej choroby Czytaj więcej...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anna
2017-07-01 16:37:25

Kobiety w ciąży chcące się zaszczepić nieświadomie poddają się eksperymentowi ponieważ nie zostały przeprowadzone ŻADNE badania potwierdzające bezpieczeństwo szczepień "żywych czy tez nie" w ciąży. Autor/ka tekstu mógłby o tym wspomnieć.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz