Szkoła przetrwania czyli dziewiąty miesiąc ciąży

Ostatni miesiąc ciąży to kumulacja wielu ciążowych dolegliwości. Na szczęście jest kilka sprawdzonych sposobów, które pomagają uporać się z tymi problemami.

ciąża

Ból kręgosłupa, zgaga, obrzęki, zaparcia, od 36. tygodnia ciąży jest z nimi coraz gorzej. Do tego nie możesz się wyspać, bo wstajesz w nocy co chwilę do toalety. Dni zamieniają się w szkołę przetrwania. Jak sobie radzić?

Radość z ciąży

To naprawdę ostanie chwile, kiedy dzieciątko mieszka w Twoim brzuszku. Ciesz się z ruchów maleństwa, obserwuj, jak dziecko „próbuje wyjść górą” i „wystawia” swoje kończyny. Niektórzy rodzice nagrywają „falujące brzuszki”. Jeśli chcesz, możesz wykonać gipsowy odlew swojego brzuszka, kupując specjalny zestaw (po porodzie można wykonać gipsowe odciski dziecięcych rączek i stóp).

Ulga w dolegliwościach

Każdego dnia warto wykonywać ćwiczenia relaksacyjne, najbezpieczniejsze są te wykonywane na krześle (na tym etapie ciąży ćwiczenia z piłką lepiej skonsultować z lekarzem). Ćwiczenia pomagają też na bóle kręgosłupa. Obrzęki nóg złagodzi leżenie z nogami w górze albo stosowanie specjalnego żelu chłodzącego. Przy zaparciach lepiej zrezygnować z kawy i herbaty na rzecz produktów bogatych w błonnik. Na nocne skurcze łydek pomogą magnez, potas, wapń. Przyrządzaj sobie warzywno owocowe smoothie - na przykład zielone koktajle z owocami na bazie szpinaku i natki pietruszki. Śpij z poduszką między nogami.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz